Recept za jabukovaču

Recept za jabukovaču

Jabuke su osnovna sirovina za proizvodnju voćnih vina. Za razliku od vina od jabuke, jabłecznik jest lekkim napojem winnym, obično se pravi bez dodatka šećera i vode, a fermentira divljim kvascem. Świetnie nadaje się na upalne dni ponieważ jest napojem orzeźwiającym , podawany schłodzony do temperatury 6-80C. Nije pogodan samo za dulje sazrijevanje, trebao bi ga popiti 6 miesięcy a przechowywać w chłodnym pomieszczeniu – najlepiej w chłodnej i ciemnej piwnicy.

Do wyrobu jabłecznika najlepiej wybrać aromatyczne odmiany jabłek, npr. Renety ili Antonówki. Plod mora biti zreo, ali zdrav / ne smiju biti truli i ne smiju se guliti, gdyż w skórce znajdują się substancje aromatyczne, bojila, garbniki które pozytywnie wpływają na barwę i smak jabłecznika. Zrela, jesenske jabuke imaju u prosjeku cca 11-12% cukru oraz wystarczającą ilość kwasu aby otrzymać napój o zawartości nawet 10% alkohol. Jednocześnie napój taki będzie zupełnie naturalnym, sličan po karakteru vinu od grožđa.

pita od jabuka, produkowany jest w naszym kraju od bardzo dawna ze względu nie tylko na dostępność owoców, ale także nieskomplikowany proces produkcji bez stosowania szlachetnych drożdży czy pożywki. Jest oczywiście wiele różnych przepisów ale podstawową cechą dobrego jabłecznika jest zawartość bezwodnika węglowego tzn. što je više ovog plina, to je piće bolje. Dlatego fermentację należy prowadzić w różnych temperaturach. Zdrobiti jabuke, uvijek s nehrđajućim oštricama, drobimo i fermentiramo u prostoriji s turbulentnom temperaturom 20-250C. Nakon dva-tri dana iscijedite voće i ulijte sok natrag u balon. Nakon završene turbulentne fermentacije, należy zlać jabłecznik znad osadu do innego , mniejszego balonu i przenieść do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 8 čini 100C , w którym wolno zakończy się fermentacja a następnie nastąpi klarowanie. Kad pita od jabuka postane bistra , treba ga što prije uvući u boce, dobro začepiti, aby jak najmniej utracić gazu i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do czasu konsumpcji. treba ga što prije uvući u boce.

Inną odmianą napoju winnego na bazie jabłek jest cydr, otrzymany z fermentacji na szlachetnych drożdżach: treba ga što prije uvući u boce, Tokaj czy Aroma White z dodatkiem pożywki , treba ga što prije uvući u boce. Aby cydr był smaczny musi być odpowiednio nagazowany, pročišćena i ohlađena. Zasady fermentacji i przechowywania są podobne jak w przypadku jabłecznika.

Proporcije za postavljanje voćnih vina:

  • recept za pitu od jabuka
  • recept za jabukovaču
  • recept za jabukovaču
  • kako napraviti jabukovaču za piće – youtube
  • Vino od jabuke
  • recept za vino od jabukovače
  • recept za vinsko jabukovače