Recept na jablkový koláč

Recept na jablkový koláč

Jablká sú základnou surovinou na výrobu ovocných vín. Na rozdiel od jablkových vín, jabłecznik jest lekkim napojem winnym, zvyčajne sa vyrába bez pridania cukru a vody a fermentuje sa divými kvasnicami. Świetnie nadaje się na upalne dni ponieważ jest napojem orzeźwiającym , podawany schłodzony do temperatury 6-80C.. Je vhodný nielen na dlhšie zrenie, mali by ste to vypiť 6 miesięcy a przechowywać w chłodnym pomieszczeniu – najlepiej w chłodnej i ciemnej piwnicy.

Do wyrobu jabłecznika najlepiej wybrać aromatyczne odmiany jabłek, napr.. Renety alebo Antonówki. Ovocie musí byť zrelé, ale zdravé / nesmú byť zhnité a nemali by sa šúpať, gdyż w skórce znajdują się substancje aromatyczne, farbivá, garbniki które pozytywnie wpływają na barwę i smak jabłecznika. Zrelé, jesenné jablká majú priemerne cca 11-12% cukru oraz wystarczającą ilość kwasu aby otrzymać napój o zawartości nawet 10% alkoholu. Jednocześnie napój taki będzie zupełnie naturalnym, podobného charakteru ako hroznové víno.

jablkový koláč, produkowany jest w naszym kraju od bardzo dawna ze względu nie tylko na dostępność owoców, ale także nieskomplikowany proces produkcji bez stosowania szlachetnych drożdży czy pożywki. Jest oczywiście wiele różnych przepisów ale podstawową cechą dobrego jabłecznika jest zawartość bezwodnika węglowego tzn. čím viac tohto plynu, tým lepší nápoj. Dlatego fermentację należy prowadzić w różnych temperaturach. Rozdrvte jablká, vždy s nerezovými čepeľami, drvíme a kvasíme v miestnosti s turbulentnými teplotami 20-250C.. Po dvoch alebo troch dňoch vytlačte ovocie a nalejte šťavu späť do balóna. Po ukončení turbulentnej fermentácie, należy zlać jabłecznik znad osadu do innego , mniejszego balonu i przenieść do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 8 robiť 100C. , w którym wolno zakończy się fermentacja a następnie nastąpi klarowanie. Keď sa jablkový koláč vyjasní , malo by to byť čo najskôr stiahnuté späť do fliaš, korok dobre, aby jak najmniej utracić gazu i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do czasu konsumpcji. Ak však jablkový koláč nechce vyjasniť, mal by sa filtrovať pri nízkej teplote a potom naliať do fliaš..

Inną odmianą napoju winnego na bazie jabłek jest cydr, otrzymany z fermentacji na szlachetnych drożdżach: Rizling, Tokaj czy Aroma White z dodatkiem pożywki , cukor a vodu. Aby cydr był smaczny musi być odpowiednio nagazowany, vyjasnená a ochladená. Zasady fermentacji i przechowywania są podobne jak w przypadku jabłecznika.

Nájdené na google cez:

  • recept na jablkový koláč
  • recept na cider
  • recept na mušt
  • ako si vyrobiť pitný mušt – YouTube
  • Jablkové víno
  • recept na jablčné víno
  • recept na vínny mušt