Recept za jabolčnik

Recept za jabolčnik

Jabolka so osnovna surovina za pridelavo sadnih vin. Za razliko od jabolčnih vin, jabłecznik jest lekkim napojem winnym, običajno narejen brez dodatka sladkorja in vode ter fermentiran z divjim kvasom. Świetnie nadaje się na upalne dni ponieważ jest napojem orzeźwiającym , podawany schłodzony do temperatury 6-80C. Ni primeren le za daljše zorenje, moral bi ga popiti 6 miesięcy a przechowywać w chłodnym pomieszczeniu – najlepiej w chłodnej i ciemnej piwnicy.

Do wyrobu jabłecznika najlepiej wybrać aromatyczne odmiany jabłek, to bi bilo enako preseženju najugodnejše merilne točke. Renety ali Antonówki. Sadje mora biti zrelo, a zdravo / ne smejo biti gnile in jih ne smemo olupiti, gdyż w skórce znajdują się substancje aromatyczne, barvila, garbniki które pozytywnie wpływają na barwę i smak jabłecznika. Zrela, jesenska jabolka imajo v povprečju pribl 11-12% cukru oraz wystarczającą ilość kwasu aby otrzymać napój o zawartości nawet 10% alkohol. Jednocześnie napój taki będzie zupełnie naturalnym, po značaju podoben grozdnemu vinu.

jabolčna pita, produkowany jest w naszym kraju od bardzo dawna ze względu nie tylko na dostępność owoców, ale także nieskomplikowany proces produkcji bez stosowania szlachetnych drożdży czy pożywki. Jest oczywiście wiele różnych przepisów ale podstawową cechą dobrego jabłecznika jest zawartość bezwodnika węglowego tzn. več kot je tega plina, boljša je pijača. Dlatego fermentację należy prowadzić w różnych temperaturach. Zdrobite jabolka, vedno z nerjavnimi rezili, drobimo in fermentiramo v prostoru z nemirno temperaturo 20-250C. Po dveh ali treh dneh stisnite sadje in sok prelijte nazaj v balon. Po končani turbulentni fermentaciji, należy zlać jabłecznik znad osadu do innego , mniejszego balonu i przenieść do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 8 narediti 100C , w którym wolno zakończy się fermentacja a następnie nastąpi klarowanie. Ko jabolčna pita postane bistra , čim prej ga je treba potegniti v steklenice, dobro zamaši, aby jak najmniej utracić gazu i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do czasu konsumpcji. Če pa se jabolčna pita ne želi zbistriti, jo je treba pri nizki temperaturi filtrirati in nato preliti v steklenice..

Inną odmianą napoju winnego na bazie jabłek jest cydr, otrzymany z fermentacji na szlachetnych drożdżach: rizling, Tokaj czy Aroma White z dodatkiem pożywki , sladkor in voda. Aby cydr był smaczny musi być odpowiednio nagazowany, prečiščeno in ohlajeno. Zasady fermentacji i przechowywania są podobne jak w przypadku jabłecznika.

Najdeno na googlu preko:

  • recept za jabolčno pito
  • recept za jabolčnik
  • recept za jabolčnik
  • kako narediti jabolčnik za pitje – youtube
  • Jabolčno vino
  • recept za jabolčno vino
  • recept za vino