Wigilijny makowiec

Wigilijny makowiec

Pachnące wigilijne makowce, robione przez mamę lub babcię – to wspomnienie wielu z nas. Niektórzy sądzą wręcz, że Wigilia bez makowca po prostu już nie jest tym samy, bo tego unikalnego aromatu rozchodzącego się po całym domu nie można niczym zastąpić. Kiedyś nasze babcie przygotowywały makowce drożdżowe, dziś te przepisy są często zmieniane i udoskonalane, ale zapach tradycyjnego ciasta drożdżowego jest unikalny. Tak jak Wielkanoc nie może obyć się zatem bez mazurków makowo-orzechowych oraz babki wielkanocnej.

Makowiec drożdżowy

Składniki do masy makowej:

30 dkg maku

2 jajka

15 dkg masła

20 dkg cukru

Składniki do ciasta:

4 szklanki mąki

2 łyżki tłuszczu

5 dkg drożdży (2 płaskie łyżki)

ok. 0,5 l mleka

4 jaka (2 żółtka + 2 całe jajka

0,5 szklanki cukru zwykłego

torebka cukru wanilinowego

szczypta soli

I. Masa:

Mak należy ją przygotować dzień przed planowanym pieczeniem – płuczemy, osączamy oraz zalewamy wrzątkiem. Mieszamy oraz pozostawiamy na noc lub na kilka godzin. Na drugi dzień mak przepuszczamy 3 razy przez maszynkę oraz dodajemy do niego poszczególne składniki masy.

II. Ciasto drożdżowe:

1) Rozczyn:

Najpierw wykonujemy rozczyn do ciasta: w szerokim oraz wysokim garnku lub misce rozcieramy drożdże, które łączymy z cukrem wanilinowy, 4 łyżeczkami mąki oraz dolewamy taką ilość mleka, aby uzyskać płynną ale gęstą konsystencję. Rozczyn zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 0,5 – 1 godziny.

2) Ciasto drożdżowe:

Po wyrośnięciu rozczynu możemy zacząć przygotowywać ciasto. Ciasto można zarobić ręcznie w misce lub w malakserze. Jajka wraz z cukrem ucieramy przy pomocy miksera aż uzyskają kremowy kolor (wówczas nie obciążą one ciasta), aby lepiej się ubiły dodajemy do nich szczyptę soli. Do rozczynu stopniowo wlewamy jajka z cukrem, dodajemy na zmianę mąkę (po kilka łyżek – nie naraz) oraz pozostałą część mleka. Ciasto cały czas wyrabiamy do czasu, kiedy zacznie odklejać się od dłoni, już pod sam koniec dodajemy roztopiony tłuszcz i jeszcze chwilę wyrabiamy. Następnie ciasto przykrywamy bawełnianą ściereczką oraz pozostawiamy do wyrośnięcia (powinno podwoić swoją objętość).

3) Całość:

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 3 części. Każdą część osobno rozwałkowujemy, następnie smarujemy białkiem (które zostało nam z ciasta). Na rozwałkowane ciasto nakładamy masę makową, zakładamy do wewnątrz brzegi i zawijamy w wąski rulon. Całość przekładamy do podłużnych forem posmarowanych uprzednio tłuszczem. Pozostawiamy jeszcze kilka kilkanaście minut, aż ciasto podrośnie. Pieczemy przez około 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Po upieczeniu cisto dekorujemy lukrem.