Jak przygotować smaczne i zdrowe wino jabłkowe

Jak przygotować smaczne i zdrowe wino jabłkowe

Jabłka w Polsce są najbardziej rozpowszechnionym owocem do wyrobu domowych win owocowych. Wykorzystywane są do wyrobu  domowego wina jednoowocowego lub  jako baza do win wieloowocowych.

Najlepiej do wyrobu domowego wina używać jabłka odmian późnych

Domowe wino jabłkowe

– jesiennych i zimowych (różne odmiany Renet czy Antonówek , które w porównaniu z odmianami  wczesnymi zawierają więcej kwasów, cukru i ekstraktu i dlatego dają lepszy produkt . Tak jak w przypadku innych owoców na wina, należy wybierać jabłka dojrzałe, zdrowe o odpowiedniej kwasowości i średniej wielkości.  Dlatego uważam, że najpierw należy kupić jabłko i je spróbować, jeżeli nam smakuje, jest słodkie, smaczne i soczyste – to idealnie nada się na nasze wino. Druga uwaga dotycząca wyboru jabłek, to należy wybierać jabłka większe niż mniejsze, jabłka mniejszej wielkości są mniej aromatyczne od jabłek dużych, choć nie stanowi to reguły.

Inne często zadawane pytanie odnośnie przygotowywania wina z jabłek to: czy obierać jabłka ze skórki? Moim zdaniem, bazując na własnym doświadczeniu i rozmowach z wieloma winiarzami, uważam, że jabłka należy dodawać ze skórką. W skórce jabłka, jak i w warstwie owocowej tuż pod skórką, znajduje się najwięcej substancji aromatycznych

Jeżeli do wina wykorzystujemy inne gorszej jakości jabłka, jabłka ze spadów, dzikie, etc.. należy dla wzbogacenia nastawu i poprawy aromatyczności koniecznie dodać inne owoce np. rajskie jabłuszka , porzeczki, agrest czy rodzynki.

Jabłka na wino domowe należy dokładnie umyć, wydrążyć i pokroić w drobne kawałki. Następnie jabłka zalewamy gorącym syropem cukrowym a po przestygnięciu dodajemy preparat enzymatyczny który ułatwia uwalnianie soku z owoców, następnie całość pozostawiamy pod przykryciem na kilka godzin. Po tym czasie należy dodać drożdże i pożywkę ,całość dokładnie wymieszać  i założyć rurkę fermentacyjną. Owoce po raz pierwszy odciskamy po zakończeniu fermentacji burzliwej, która trwa  zazwyczaj około tygodnia. Uzyskane wino bez miazgi owocowej przelewamy do czystego fermentatora gdzie będzie trwała fermentacja cicha.

Fermentacja cicha domowych win jabłkowych trwa zazwyczaj przez około dwa miesiące. W tym czasie należy zwracać uwagę na zbierający się osad na dnie balonu,  aby w odpowiednim czasie zlać wino znad osadu i nie dopuścić  do powstania chorób wina.

Przyjmuje się,

że na 10 kg jabłek należy dodać syrop  przygotowany z 2,5l wody i 2 kg cukru,

otrzymamy wino o zawartości alkoholu  ok. 16%.

Zalecane użycie enzymów pektolitycznych.

Polecane drożdże winiarskie: Tokay, Aroma White

Wino jabłkowe bardzo szybko dojrzewa, ale należy przechowywać go w chłodnym miejscu i nie nadaje się do długoletniego  leżakowania.

Przepis na wino jabłkowe

15kg jabłek

500g rodzynek

3kg cukru

3L wody

Pożywka, drożdże winiarskie: Tokay, Stainberger, uniwersalne.

Jabłka rozdrabniamy, kroimy w kostkę, oczywiście usuwamy ogryzki i pestki które mogłyby wprowadzić zbyt dużo cierpkości do naszego domowego wina. Wszystko wsypujemy do fermentatora i zalewamy gorącym syropem cukrowym. Po ostygnięciu do około 25-300C dodajemy środek enzymatyczny, pożywkę i drożdże winne.

Jabłka doskonale nadają się do mieszania z innymi owocami, sprawdzone kombinacje to:

jabłka – agrest

jabłka – porzeczka

jabłka – rodzynki

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • wino z jabłek
  • przepis na wino z jabłek
  • wino z jabłek przepis
  • jak zrobic wino z jabłek
  • jak zrobić wino z jabłek krok po kroku