Wino Malaga

Wino Malaga

Málaga to słodkie, deserowe wino pochodzące z Andaluzji

z miejscowości o tej samej nazwie. Produkowane jest głównie z odmian winogron Moscatel oraz Pedro Ximenez. Centralnym miejscem wytwarzania tego trunku jest Sierra de Almijara – choć produkcja tamże i w innych Wino malaga sklepregionach spadła w ostatnich latach niemal o połowę, to Malaga wciąż jest chętnie wykorzystywana w kulinariach, jak również podawana jako aperitif.

Chcesz zrobić wino ale nie wiesz jak?
Skorzystaj z oferty specjalistycznego sklepu
z akcesoriami dla winiarzy. W ofercie drożdże
szlachetne, drożdże gorzelnicze, płatki dębowe
i wiele innych artykułów.

Málaga w swej pierwotnej formie zaczęła być produkowana już w czasach Imperium Rzymskiego

Dowodzi tego między innymi odnaleziony niedaleko andaluzyjskiego portu oryginalny zbiornik fermentacyjny, który datowany jest na lata wczesnego panowania Rzymian na Półwyspie Iberyjskim. Po nastaniu rządów Maurów w okresie Średniowiecza, produkcji wina zaprzestano – religia muzułmańska zakazywała bowiem spożywania jakiegokolwiek alkoholu, a osoby przyłapane w stanie upojenia były niejednokrotnie skazywane nawet na śmierć. Z biegiem czasu ciężkie kary zaczęto zastępować grzywnami, a później także podatkami – w ten sposób tajemna, przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza, jak zrobić wino domowe przetrwała w Andaluzji do czasów, gdy do władzy doszli na powrót Hiszpanie. W czasie ich panowania w 1502 roku katoliccy władcy uchwalili dekret królewski, w którym mianowali Gildię Winiarzy, posiadającą specjalne pozwolenia i przywileje dotyczące zarówno produkcji, jak i dystrybucji wina. Niemalże dwieście lat później wino z Málagi trafiło na dwór Katarzyny II, carycy rosyjskiej, która zachwyciła się jego słodkim smakiem i zwolniła z ceł, a także podatków wszystkie trunki importowane przez hiszpańską Gildię, co wpłynęło na popularyzację tego wina także w innych częściach Świata.

Warto podkreślić, iż owa organizacja istnieje po dzień dzisiejszy i dzięki jej staraniom w Andaluzji utworzono Denominación de Origen: „Málaga” oraz „Sierras de Málaga”, które są chronionymi przez prawo terenami kultywacyjnymi, co sprawia, że wino z Málagi zachowuje swój oryginalny smak i armat, niezmieniony od setek lat.