Owoce ziarnkowe

Owoce ziarnkowe

Owocami, które chociażby tylko ze względu na ich obfitość nadają się na wino, są obok winogron przede wszystkim jabłka i gruszki.

Temu, kto ma możliwość wyboru pośród różnych odmian jabłek lub pragnie mieć w ogrodzie kilka drzew z jabłkami dobrymi na moszcz, można polecić następujące odmiany: boskop, grochówka, antonówka, reneta, glogierówka. Zasadniczo późniejsze odmiany nadają się lepiej do wyrobu wina niż wczesne, łatwo psujące się jabłka letnie. Późniejsze odmiany mają bowiem bardziej harmonijne proporcje między zawartością cukru, kwasów i ekstraktu.

Przed wytłaczaniem soku jabłka powinny być jeszcze dodatkowo poddane procesowi dojrzewania. W tym celu układa się je na jakiś czas w suchym pomieszczeniu w kopiec, aby się „zapociły”, a zawarta w dojrzałym, zerwanym z drzewa jabłku skrobia zamieniła się w cukier. Wpływa to na poprawę jakości późniejszego wina.

• Nieustannie należy odrzucać chore owoce i wykrawać nadpsute miejsca. Jeśli spadów jest tak dużo, że nie przetrwałyby kilkutygodniowego leżakowania, należy z nich oddzielnie wycisnąć sok i od razu go zawetować lub nastawić na wino. Po zakończeniu głównych zbiorów można świeże młode wino kupażować z winem uzyskanym z późniejszych odmian.

• Jabłka i gruszki nie mogą być przejrzałe, bo tracą na jakości. Do przyrządzania moszczu szczególnie nadają się następujące odmiany gruszek: bergamotka, pomarańczówka, sapieżanka oraz ulęgałka.

• Pigwa także powinna leżakować po zbiorze. Z owoców pigwy można zrobić wyborne wino deserowe. Można je również dodawać (najwyżej do 20 %) do ubogich w garbniki moszczów z jabłek i gruszek.

• Owoce ziarnkowe zbiera się często dopiero późną jesienią, kiedy zdarzają się już nocne przymrozki. Zmarznięte owoce należy po odtajaniu od razu przerobić. Nie nadają się one do przechowywania.