Vinobrew – Drink piwa z winem i kawą

Vinobrew – Drink piwa z winem i kawą.

 

Vinobrew będący połączeniem wina z piwem, połączenie dwóch osobnych światów w celu stworzenia niezwykłego smaku, choć w tym przypadku jest jeszcze trzeci składnik. Vinobrew to połączenie słodkiego czerwonego wina typu porto z ciemnym piwem stylu Stout, trzecim składnikiem jest kawa.

Vinobrew to wspólne dzieło winiarzy, piwowarów oraz producentów kawy.

Piwowarzy znają wiele gatunków chmielu, którego szyszkowate kwiaty zawierają żywice i olejki nadające piwu goryczkę i aromat. Produkcja piwa zaczyna się od podgrzania wody w zbiorniku nazywanym kadzią zacierną. Gdy woda osiągnie temperaturę 65ºC wsypuje się do niej mieszankę słodów.

Słód to ziarno jęczmienia, pszenicy lub kukurydzy które wysuszono w chwili gdy zaczynało kiełkować. Mieszanie zacieru przyśpiesza rozkład skrobi, która zmienia się w łatwo fermentujące cukry. Po godzinie uzyskaną w ten sposób brzeczkę, przepompowuje się do kotła warzelnego i dodaje chmiel.

Brzeczkę zagotowuje się aby usunąć bakterie. Następnie schłodzoną brzeczkę przelewa się do zbiornika fermentacyjnego i dodaje drożdży piwowarskich. W ciągu 10 do 14 dni rozmnażające się drożdże zużywają cukier, wytwarzając alkohol i dwutlenek węgla. W ten sposób brzeczka zmienia się w piwo.

W przetwórni kawy jej ziarna są prażone, a następnie schładzane aby nie uległy przypaleniu, mieszanie ułatwia odprowadzenie ciepła.

Wystudzone ziarna miele się na proszek. Aby przygotować kawę do vinobrew, zmielone ziarna wsypuje się do filtra który zanurza się w wodzie i zostawia na 16 godzin. Potem przefiltrowaną kawę zlewa się do naczynia.

W winnicy z zebranych winogron wyciska się sok i dodaje drożdży i pozostawia aby sfermentował. Gotowe wino leżakuje 2 lata w dębowych beczkach. Potem wybiera się odpowiednią partię oceniając jej kwasowość i zawartość cukru.

Teraz liczy się smak vinobrew, więc kiperzy eksperymentują z różnymi ilościami i rodzajami wina oraz kawy, ale głównym składnikiem jest piwo. To bardziej sztuka niż nauka, to zabawa proporcjami. Każda porcja jest smakowana i wąchana aby ocenić jej aromat, słodycz, goryczkę, oraz kwasowość – chodzi o to aby stworzyć harmonijną mieszankę trzech składników która da nam nowy smak, bez dominacji żadnego z nich. Po ustaleniu idealnych proporcji odtwarza się je w procesie produkcji.

Wybrane wino przepompowuje się z kadzi do beczek i dostarcza do browaru. A w browarze odpowiednią ilość wina, przepompowuje się z beczek do zbiornika, potem dolewa się kawy, a całość uzupełnia się piwem, które jest głównym składnikiem napoju.

Gotową mieszankę vinobrew przelewa się do kegów, do których wtłacza się następnie dwutlenek węgla.

Po nalaniu do pokala czyli kufla, na wierzchu napoju tworzy się piana, ale tu kończą się podobieństwa do piwa – każdy łyk vinobrew to całkiem nowe smakowe doznanie.