Tort chlebowy

Tort chlebowy 7 jaj, 7 łyżek cukru, 7 łyżek utartego czarnego chleba, kieliszek rumu, tłuszcz do smarowania formy Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną, jednolitą masę, dodać tarty chleb i ubite na sztywno białka. Ostrożnie wymieszać, wlać do natłuszczonej tortownicy i natychmiast upiec. Po ostudzeniu przekrajać ostrym nożem na 3 części i każdy plaster skropić … Czytaj dalej „Tort chlebowy”

Tort chlebowy

7 jaj, 7 łyżek cukru, 7 łyżek utartego czarnego chleba, kieliszek rumu, tłuszcz do smarowania formy

Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną, jednolitą masę, dodać tarty chleb i ubite na sztywno białka. Ostrożnie wymieszać, wlać do natłuszczonej tortownicy i natychmiast upiec. Po ostudzeniu przekrajać ostrym nożem na 3 części i każdy plaster skropić osłodzoną wodą z dodatkiem rumu. Smarować jedną lub kilkoma rodzajami nadzienia.

Masa I: 40 dag cukru zalać szklanką mleka i gotować aż zgęstnieje. Ostudzić i przelać do glinianego garnczka. Nie przerywając ucierania dodawać po jednym żółtku (w sumie 4 żółtka), następnie po jednej łyżce masła (w sumie 25 dag) i ucierać, aż masa stanie się pulchna. Na zakończenie wlać ćwierć szklanki bardzo mocnego letniego naparu kawy i jeszcze raz dobrze rozkręcić.

Masa II: 4 jaja wbić do glinianego garnczka, wsypać 25 dag cukru pudru i ubijać trzepaczką na parze, az utworzy się masa o konsystencji śniegu. Wówczas ostudzić ją. 25 dag masła utrzeć do białości w misce i po łyżce dodawać masę jajeczną. Energicznie ukręcić.

Masa III: 30 dag wyłuskanych orzechów laskowych przepuścić dwukrotnie przez maszynkę. Dodać 30 dag cukru pudru i dokładnie utrzeć. Osobno utrzeć do białości 35 dag masła. Obie masy połączyć i jeszcze raz dobrze ukręcić. Jeżeli masę orzechową przygotowuje się w lecie, wskazane jest dodanie niewielkiej ilości masła kakaowego. Należy je stopić i dodać do ucieranych z cukrem orzechów.