Oryginalne pisanki i wydmuszki

Oryginalne pisanki i wydmuszki

Jajka są jednym z podstawowych elementów Święconki Wielkanocnej. Już od czasów przedchrześcijańskich stanowiły one symbol życia, który później nabrał dodatkowego znaczenia, mianowicie mają wskazywać na nadzieję zmartwychwstania.

W Wielkanoc jajka są najczęściej przygotowywane w formie kolorowych pisanek. Największą radość przynosi dzieciom w czasie świąt właśnie malowanie różnorodnych wzorów na jajkach ugotowanych wcześniej przez rodziców. W Wielką Sobotę niemalże wszystkie dzieci zajmują się stworzeniem najpiękniejszych pisanek. Można je wykonywać dowolną techniką – malować farbami, pisakami lub kredkami. W sklepach dostępne są też specjalne nietoksyczne farbki, w których gotujemy jajka, a one nabierają różnorodnych barw od zieleni, poprzez brązy, czerwienie, fiolety, róże, pomarańcze i żółcie.

Tradycyjnie jednak jajka do koszyczka gotowało się dawniej w łuskach z cebuli – uzyskały wówczas brązowy odcień, czy też w pierwszych listkach wschodzącej dopiero pszenicy – dzięki czemu można było uzyskać zieloną barwę. Tak wyfarbowane pisanki są dopiero początkiem sztuki dekoracyjnej. Mianowicie na skorupkach przy pomocy ostrego narzędzia, np. żyletki lub igły wydrapać można różnorodne wzory – takie jajka zwane są powszechnie kraszankami.

Dziś mamy także inne możliwości zdobienia jajek wielkanocnych. Bardzo ładnie wyglądają pisanki udekorowane przy pomocy termokurczliwej folii. Na uprzednio ugotowane jajka nakładamy gotową folię w różne wzory i wkładamy na minutę do wrzątku – za sprawą wysokiej temperatury folia pięknie przylegnie do skorupki jajka idealnie dostosowując się do ich kształtu.

Inny powszechnym zwyczajem wielkanocnym jest przygotowywanie wydmuszek. Na dwóch czubkach surowego jajka robimy małe dziurki, dmuchamy w jedną, aż do momentu kiedy żółtko i białko wypłyną drugą stroną. Można je malować, ale ostrożnie, bo są bardzo kruche. Można je też urozmaicić przygotowując z nich smakołyk wielkanocny. Wydmuszki wypłukujemy w zimnej wodzie, zaklejamy jeden z otworów. Przygotowujemy galaretki, które studzimy. Po przestudzeniu napełniamy wydmuszki płynną galaretką i pozostawiamy do zastygnięcia. Następnie wkładamy wydmuszki co ciepłej wody i obieramy ze skórki – w ten sposób powstaną pyszne jajeczka w kształcie jaj.