Płatki dębowe

Płatki dębowe

Po pierwszym obciągu wina, dla wzbogacenia jego smaku i bukietu można dodać płatki dębowe. Jakościowe płatki dębowe wykorzystywane w winiarstwie produkowane są z najlepszych odmian dębów francuskich i amerykańskich wykorzystywanych w bednarstwie. Przed procesem produkcji, drzewo jest naturalnie sezonowane na otwartej przestrzeni przez minimum 18 miesięcy. Płatki dębowe dodajemy do wina w ilości 2 – 4g na 1l wina  w procesie fermentacji lub do gotowego wina, na okres 3-6 tygodni w celu jego „postarzenia”.

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów płatków dębowych, dostępne są płatki dębu francuskiego i amerykańskiego:  naturalne, lekko opiekane, średnio opiekane i mocno opiekane. Sposób ich przygotowania odwzorowuje nam rodzaje beczek używanych do przechowywania / leżakowania win, jak również innych alkoholi:

 • Płatki mocno opiekane podnoszą ogólny charakter, bukiet i aromat win, wzmagają kolor. Doskonale nadają się do uzyskania efektu „starego” / dojrzałego wina. Przydają się do tworzenia własnych koniaków, whisky i wódek gatunkowych.
 • Płatki średnio opiekane w mniejszym stopniu dodają tanin do wina od płatków lekko opiekanych. Podnoszą ogólną intensywność win, podkreślają moc wina, owocowość i słodycz, oraz aromaty drzewne i ziemiste.
 • Płatki lekko opiekane w mniejszym stopniu dodają tanin do wina, natomiast mocniej podkreślają jego moc, świeżość i owocowość. Stabilizują kolor win czerwonych i podkreślają aromaty owoców użytych do produkcji wina.
 • Płatki naturalne w największym stopniu dodają tanin do wina oraz stabilizują kolor czerwonych win. Nadają delikatny charakter owocowy, oraz subtelny aromat drzewa i migdałów. Płatki naturalne delikatnie zwiększają w smaku wyczuwalną moc wina.

Biały dąb amerykański w porównaniu z dębem francuskim, posiada mniej tanin, nadaje winu więcej  aromatów kokosowych i waniliowych. „Wykończenie”, odczucie dla podniebienia będzie wyraźniej słodsze.

 

Dostępne są również płatki drzew owocowych:

 • Płatki drzewa wiśniowego (Prunus avium) Średnio Opiekane  doskonały dodatek w komponowaniu bukietu win jak i innych alkoholi. Płatki wisniowe zalecane są do win czerwonych i różowych. W odniesieniu do płatków dębowych, dodają mniej tanin do wina, natomiast wzmagają świeżość i owocowość win. Dawkowanie 2-5g/l na okres 1 miesiąca. Aby otrzymać ciekawsze rezultaty, możemy mieszać różne rodzaje płatków do jednego nastawu.
 • Płatki drzewa akacjowego (Robinia pseudoacacia) Średnio Opiekane – doskonały dodatek w komponowaniu bukietu win jak i innych alkoholi. Płatki akacjowe zalecane są do win białych. W odniesieniu do płatków dębowych, dodają mniej tanin do wina, natomiast wzmagają świeżość i owocowość win. Dawkowanie 2-5g/l na okres 1 miesiąca. Aby otrzymać ciekawsze rezultaty, możemy mieszać różne rodzaje płatków do jednego nastawu.
 • Płatki drzewa kasztanowego (Castanea sativa) Średnio Opiekane – doskonały dodatek w komponowaniu bukietu win jak i innych alkoholi. Płatki drzewa kasztanowego zalecane są do win czerwonych i różowych. W odniesieniu do płatków dębowych, dodają winu dużo więcej cierpkich tanin oraz pikantnych aromatów. Dawkowanie 0,5-3g/l na okres 1 miesiąca. Aby otrzymać ciekawsze rezultaty, możemy mieszać różne rodzaje płatków do jednego nastawu.

W sprzedaży są również kostki dębowe (o wymiarach 3x3x1 oraz mniejsze 1x1x1), które najlepiej nadają się do starzenia alkoholi. Dodajemy je w ilości 0,5 do 3g na 1l wina, na okres minimum 3miesięcy.

W komponowaniu alkoholi, najlepsze rezultaty możemy uzyskać poprzez odpowiednie dobieranie do jednego trunku, różnych rodzajów płatków dębowych. Komponując mocne alkohole np.: koniak, whisky, najlepiej jest dodawać płatki dębowe do alkoholu 60%, przy tej mocy alkoholu jest najlepsze ekstrahowanie, czyli przechodzenie smaków i aromatów do alkoholu. Przy tworzeniu mocnych alkoholi możemy dodawać także płatki dębowe które wcześniej leżakowały w winie. Dodadzą one subtelną owocową nutę.

Znaleziono w Google poprzez:

 • jak zrobic chipsy debowe
 • czy platki debowe sa zdrowe
 • płatki dębowe w winie
 • płatki dębowe do wina
 • chipsy dębowe jak zrobić
 • wino domowe migdały
 • chipsy debowe