Zakąski – Sałatki z porów, papryki

Sałatka z surowych  porów
2—3 pory, 2—3 łyżki pasty pomidorowej, 10—12 oliwek, 2—3 łyżki oliwy, 2 jajka, sól.
Dorodne pory obrać, oczyścić, umyć, drobno pokrajać dodać przecier pomidorowy, który można rozrzedzić odrobiną przegotowanej wody, oraz oliwki i oliwę. Posolić do smaku, ozdobić na półmisku ćwiartkami ugotowanych na twardo jajek.

Sałatka z kurczaka
Kurczak (ok. 500 g), 50 g grzybów, seler, włoszczyzna, kwaszony ogórek, 2—3 łyżki śmietany lub jogurtu, majonez, sól.
Kurczaka umyć, poćwiartować, ugotować z warzywami. Białe mięso oddzielić od kości i pokrajać na małe kawałki. Grzyby i seler ugotować w osolonej wodzie, odcedzić i drobno pokrajać; połączyć je z mięsem, dodając obrany ze skórki i posiekany w kostkę ogórek. Całość wymieszać, zalać majonezem rozprowadzonym jogurtem, śmietaną lub zsiadłym mlekiem. Obok sałatki można podać zielony groszek jako ozdobę półmiska.

Sałatka z papryki i cebuli
750 g papryki, 2 duże cebule, pęczek naci pietruszki, łyżka oliwy, sól, mielony pieprz.
Umyte i osuszone strąki papryki czerwonej upiec w piekarniku lub na blasze. Po zdjęciu skórki oczyścić z nasion i szypułek, pokrajać w paski i ułożyć w salaterce. Cebule pokrajać w plastry, ułożyć na papryce, polać octem i oliwą, posypać posiekaną nacią pietruszki oraz pieprzem i solą — do smaku. Do tej sałatki można wykorzystać sos zrobiony z oliwy, octu, roztartego czosnku (zamiast cebuli), soli, pieprzu i zieleniny.