Domowe whisky lub whiskey! To może się udać?!

Domowe whisky lub whiskey! To może się udać?!

Czy można zrobić whisky w domu? To może się udać!?

W naszym alkoholowym hobby, nie musimy się ograniczać tylko i wyłącznie do produkcji prostych alkoholi. Dzięki otwarciu na rynki globalne, dostępnych jest coraz więcej półproduktów i coraz więcej informacji o technikach produkcji, które jeszcze niedawno wykorzystywane były tylko przez wyspecjalizowane zakłady produkcyjne. Zakupów możemy dokonywać w wielu wyspecjalizowanych sklepach winiarskich jak Wino HOBBY.

Obecnie możemy się nawet pokusić na wyprodukowanie Szkockiej Whisky Słodowej w domu. Do tego celu potrzebuje specjalny słód whisky, który jest teraz dostępny dla Wszystkich.

Słód jest niczym innym jak ziarnem zboża które najpierw w specjalnym procesie zostało sprowokowane do kiełkowanie a następnie bardzo szybko zostało zasuszone.

Słód do destylacji alkoholu, whisky

Proces ten nazywamy słodowaniem i odbywa się w specjalnych zakładach. Niektóre rodzaje słodów są poddawane dodatkowym procesom, tak jak np: słody whisky poddawane są procesowi wędzenia w dymie torfowym, który nadaje szkockiej whisky niepowtarzalny smak i aromat.

Jak zaopatrzymy się już w odpowiedni rodzaj słodu, dalszy proces produkcji będzie wyglądał następująco:

  1. Zacieranie -zakupiony słód należy najpierw ześrutować (można kupić od razu ześrutowany / rozdrobniony słód). Cały proces polega na tym, aby do odpowiednio podgrzanej wody w dużym gaże, wsypać śrutę i bardzo energicznie całość wymieszać. Przyjmuje się, aby proporcje na zacier były: 3-3,5litra wody na 1kg śruty. Woda do której wsypujemy śrutę powinna być podgrzana do takiej temperatury (72-750C), aby po wsypaniu śruty, temperatura naszej mieszaniny ustaliła się na poziomie 65-670C. Temperaturę zacieru powinniśmy utrzymywać na poziomie 660C, przez kilkadziesiąt minut (od 40min nawet do 1 godziny). Przetrzymanie zacieru w temperaturze 660C sprawia, że uaktywniają się nam enzymy amylazy, co skutkuje powstaniem dużej ilości dwucukru maltozy, która jest z łatwością fermentowalna przez drożdże na alkohol.
  2. Po ostygnięciu, zacier przelewamy do fermentatora i dodajemy odpowiednie drożdże gorzelnicze. Najlepiej użyć specjalnych drożdży przeznaczonych do fermentacji zacierów zbożowych. Czas fermentacji uzależniony jest od rodzaju użytych drożdży i temperatury otoczenia, powinien trwać 5-10dni, po tym czasie nasz nastaw powinien zawierać od 12 do 16% alkoholu i po przefiltrowaniu powinien zostać poddany destylacji.
  3. Większość gatunków irlandzkiej whisky destylowana jest trzykrotnie, whisky szkockie – dwukrotnie, bourbony – jednokrotnie.
  4. Otrzymany destylat powinien mieć około 80% alkoholu i powinien być rozcieńczony  wodą destylowaną do 63%. W tej formie whisky nie różni się zbytnio od wódki. Swojego charakteru nabiera podczas dojrzewania w beczkach dębowych. W trakcie tego procesu, alkohol wysyca się zawartymi w dębie garbnikami i nabiera swego aromatu. Do produkcji whisky w domu możemy użyć płatki dębowe (płatki dębowe francuskie lub płatki dębowe amerykańskie). W tym celu alkohol należy zlać najlepiej do szklanego balonu, dodać odpowiednią ilość płatków, szczelnie zakorkować i odstawić w chłodne i zacienione miejsce na 1-3 lata. Stosując nowe płatki używamy około 1-2,5g płatków na 1 litr alkoholu, najlepiej używać płatków dębu amerykańskiego, który nada naszej whisky delikatniejszy, słodszy, kokosowo-waniliowy bukiet.

Whisky Jack Daniels przed przelaniem do beczek dodatkowo filtrowana jest przez aktyny węgiel drzewny. W domowych warunkach dobrym substytutem może być przefiltrowanie alkoholu przez aktywny węgiel kokosowy, a następnie dodanie amerykańskich płatków dębowych.

Węgiel aktywny, kokosowy STORMS.
Węgiel aktywny, kokosowy STORMS, jeden z lepszych do filtracji alkoholu.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • jak zrobić whisky
  • jak zrobić whisky w domu
  • produkcja whisky w domu
  • destylacja
  • zacier na whisky