Wino i jego korzenie

Wino i jego korzenie

Starożytne Greckie amfory na winoStarożytne Greckie amfory na wino

Wino to napój alkoholowy powstający z fermentujących winogron. Wszystkie inne wina, zwane ogólnie owocowymi, na swoją nazwę nie zasługują w pełni, ponieważ spełniają jedynie kryterium zawartości alkoholu, natomiast proces wytwarzania jest inny, a już na pewno nie tak wspaniały i uświęcony tradycją, jak w przypadku wina z winogron.

Takie wino produkowano już 5, a może nawet 6 tysięcy lat przed naszą erą. Pierwsze uprawy winorośli znajdowały się w dzisiejszej Gruzji i Iranie, ale to Grecy i Rzymianie utrwalili się w pamięci wszystkich kultur jako najwięksi popularyzatorzy tego trunku. Oczywiście wtedy wino było sposobem nie na upicie się (bo rozcieńczano je dziesięciokrotnie) ale na niepicie wody pełnej patogenów.

Akcesoria winiarskie winiarskie, drożdże winne Warszawa

W średniowieczu wino wyparło piwo (do tego stopnia, że niektóre księstwa zakazały spożywania tego ostatniego), które zostało uznane za przejaw pogaństwa (wszak jest wino eucharystyczne, a nie piwo mszalne). Z kolei islam zabraniał (i to tej pory zabrania) używania wina do celów innych niż lecznicze oraz kosmetycznych. Odkrycia geograficzne przypieczętowały sukces wina – tak dobrych terenów pod uprawę winorośli w Europie już nie było, za to technikę wyrobu doskonalono tu cały czas. W XVII wieku nastała rewolucja – wino mogło już leżakować w butelkach (właśnie tak – wcześniej szkło wykorzystywane do produkcji butelek było zbyt słabe i kruche).

Po drodze usprawniono uprawy: chemizacja i mechanizacja dały wyższe plony i podniosły wydajność winnic. Jednocześnie jednak zaczęto produkować wino w innych częściach Świata: w latach 80 i 90 XX w. wina z Australii czy Kalifornii podbiły podniebienia smakoszy na całym świecie, detronizując tym samym Francję, Grecję i Hiszpanię. Dziś wybór win jest tak duży, że sam kod pochodzenia już nie wystarcza do wyboru najsmaczniejszego trunku.