Przepis na wino z dzikiej róży

Przepis na wino z dzikiej róży.

Przepis na wino z suszonych owoców i kwiatów róży.

Dzika róża, jest jednym z najlepszych dzikich owoców do zrobienia domowego wina. Wino poprawnie przygotowane i odpowiednio odleżakowane (1-2 lata), charakteryzuje się doskonałym smakiem i bukietem, doruwnując smakiem jakościowym winom gronowym.

Robiąc wino domowe na świeżych owocach, warto je zebrać tuz po pierwszych przymrozkach, robiąc wino na suszonych owocach należy pamiętać, że 10kg świeżych owoców = 4kg suszonych. Owoce należy dokładnie obrać z ogonków i w miarę możliwości wydłubać gniazda nasienne (wino bedzie miało mniej cierpki i gorzki smak).

Wino z suszonych owoców i kwiatów róży na 25l:

2kg suszonych owoców róży

100g suszonych kwiatów róży

Suszone kwiaty róży nadają winom i nalewką wyjątkowego aromatu. Bukiet wina domowego, miodu pitnego czy nalewki zmienia się diametralnie, dodają delikatny, wyjątkowy aromat kwiatowy do naszych wyrobów. Suszone kwiaty róży są drogie w zakupie i nie we wszystkich sklepach winiarskich można je dostać.

5,5kg cukru

16l wody

30g kwasku cytrynowego

lub

20g kwasku+2cytryny

enzym pektolasa lub 6-7 kropli pektopolu

Drożdże winiarskie np.: aktywne drożdże Enartis Red Fruit lub EzFerm

Pożywka

Suszone owoce zalać gorącym syropem przygotowanym z 13 l wody i 3 kg cukru i pozostawić do ostygnięcia. Przelać do balonu ,dodać pektolasę lub pektopol i pozostawić na ok 6 godzin. Następnie dodać kwasek cytrynowy lub kwasek i pokrojone w kostkę cytryny ze skórką bez pestek,  pożywkę, uaktywnione drożdże lub wcześniej przygotowaną matkę drożdżową. Wszystko dokładnie wymieszać i założyć rurkę fermentacyjną.

Po 5-6 dniach, podczas burzliwej fermentacji ,należy dodać ostudzony syrop z 2 l wody i 1,5 kg cukru.

Po ok.3-4 tygodniach wino należy zlać znad owoców do mniejszego balonu i dodać ostatnią porcję syropu z 1 l wody i 1 kg cukru. Pozostawić do zakończenia fermentacji najlepiej w trochę chłodniejszym miejscu 15-170 C.

Owoce można wykorzystać do drugiego ,podobnego nastawu, choć wino będzie trochę niższej  jakości.

Po zakończeniu fermentacji pozostaje wino sklarować /jeśli zachodzi taka konieczność/,”wytrzepać” z dwutlenku węgla, zabezpieczyć przed powtórną fermentacją i rozlać do butelek.

Powinno leżakować min.5-6 miesięcy.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • wino z róży
  • wino z dzikiej ry
  • jak zrobic wino z dzikiej rozy
  • wino z róży przepis
  • wino z suszonej dzikiej róży