Mus z poziomek

Mus z poziomek

20 dag poziomek, 2 białka, 1/3 szklanki cukru pudru, łyżka żelatyny, łyżeczka soku z cytryny, pół szklanki bitej śmietanki

Poziomki starannie opłukać, odłożyć kilkanaście ładnych owoców do dekoracji, resztę przetrzeć przez nylonowe sitko lub zmiksować. Białka ubić na  sztywną pianę, wsypując po trochu cukier. Gdy piana jest sztywna, dodać namoczoną i rozpuszczoną w 2 łyżkach wody żelatynę, roztarte owoce, sok cytrynowy i część bitej śmietanki. Wymieszać, przełożyć do miseczek. Przybrać poziomkami i bitą śmietanką.

 

Gruszki Pięknej Heleny

2    gruszki, 4 kulki lodów waniliowych, pół tabliczki czekolady, pół szklanki cukru, łyżeczka cukru waniliowego

Gruszki umyć, obrać, przepołowić, wydrążyć gniazdka nasienne. Zalać niewielką ilością wrzącej wody, dodać cukier i cukier waniliowy, gotować na małym ogniu 10 min. Wyjąć ostrożnie i oziębić w lodówce. Czekoladę połamać na kawałki, podlać niewielką ilością wody i roztopić, na gęstą masę. Do kompotierek włożyć najpierw po kulce lodowa na to — połówkę gruszki. Osobno podać ciepły sos czekoladowy.

 

Krem agrestowy

30 dag agrestu, 2 żółtka, szklanka mleka, pół szklanki cukru, ćwierć szklanki cukru pudru, pół szklanki śmietanki

Agrest oczyścić z szypułek i starannie umyć, podlać gorącą wodą, wsypać cukier i rozgotować. Przetrzeć przez sitko. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem na puch i wlewać powoli strużką gorące, przegotowane mleko z wanilią. Wymieszać, po czym postawić na parze i ubijać sprężyną aż masa zgęstnieje. Ostudzić mieszając. Krem połączyć z przecierem agrestowym, przełożyć do szklanych pucharków i oziębić w lodówce. 'Przed podaniem przybrać bitą śmietaną.