Tajniki bułgarskiego winiarstwa

W tajniki bułgarskiego winiarstwa wprowadzał nas zarządzający Izbą Winiarską w Warnie P. Karakaszew, który twierdzi, że aktualnie zbierane w Bułgarii winogrona spełniają wszystkie warunki, wymagane przy produkcji najwyższej jakości win, nie ustępując pod tym względem Hiszpanii, Włochom lub Francji. Wina wytrawne otrzymuje się z gron wcześnie zdjętych, ciężkich od soku. Półwytrawne powstają z owoców bardzo … Czytaj dalej „Tajniki bułgarskiego winiarstwa”

W tajniki bułgarskiego winiarstwa wprowadzał nas zarządzający Izbą Winiarską w Warnie P. Karakaszew, który twierdzi, że aktualnie zbierane w Bułgarii winogrona spełniają wszystkie warunki, wymagane przy produkcji najwyższej jakości win, nie ustępując pod tym względem Hiszpanii, Włochom lub Francji.
Wina wytrawne otrzymuje się z gron wcześnie zdjętych, ciężkich od soku. Półwytrawne powstają z owoców bardzo dojrzałych, niemal przywiędłych, pokrytych srebrzystym nalotem. Wina słodkie produkuje się z winogron, które zdjęło z krzaka możliwie późno i ususzono.
Do najbardziej znanych i cenionych win bułgarskich należą wina czerwone wytrawne; a najpopularniejszymi wśród nich są:
•    Cabernet — wino otrzymywane ze szczepów winorośli francuskich, stosunkowo od niedawna uprawianych w Bułgarii.
•    Gamza — wino otrzymywane z typowo bułgarskiej odmiany winorośli o tej samej nazwie. Uprawia się ją w Tracji i na Równinie Naddunajskiej (Widin, Plewen, Pawlikeni, Suchindoł, Kramolin). Odznacza się przyjemnym aromatem, orzeźwiającym smakiem i ciemnorubinową barwą. Stanowi podstawę eksportu bułgarskich win do wielu krajów Europy. Na międzynarodowych Konkursach Winiarstwa Gamza uzyskała wielokrotnie złote i srebrne medale, m. in. w Budapeszcie w latach 1958, 1960, 1965.
•    Mavrud — duma bułgarskich win czerwonych — z trackich wysokogatunkowych winogron uprawianych w rejonie Asenowgradu, Płowdiwu i Pazardżiku. Wyróżnia się bogatym bukietem zapachowym, jest ciągle nagradzane na winiarskich konkursach.
•    Mełnik — wino gęste, ciężkie, o przyjemnym aromacie i dużej mocy (13% alkoholu). Uważa się je za jedno z najlepszych win bułgarskich. W smaku przypomina hiszpańskie „Alikante”. Jest rodem z zachodniej Bułgarii (Mełnik, Błagojewgrad). Otrzymane z winogron odmiany „szeroka mełnisika”.
•    Pamid — otrzymywane z najbardziej aromatycznych i słodkich winogron o tej samej nazwie, hodowanych w okolicach wsi Karabunar. Stąd często Pamid nazywa się również winem „Karabunarskim”. Po krótkim leżeniu ma barwę jasno-czerwoną, zawiera taninę i kwasy organiczne. Nie nadaje się do dłuższego przechowywania.
•    Trakija — wino kupażowane (mieszane), na które składa się 60% Pamidu i 40% Mavrudu. Jest to wino wysokogatunkowe, nie nadaje się jednak do długiego przechowywania.

Wszystkie wytrawne wina czerwone zawierają do 13% alkoholu i 5 g cukru na 1 I.

Bułgaria produkuje również doskonałe wina białe wytrawne. Do najbardziej znanych należą:
•    Misket — wino o delikatnym, lekko zielonkawym zabarwieniu i silnym aromacie. Otrzymuje się je z winogron o tej samej nazwie, uprawianych w okolicach Karłowa i Songulare (Dolina Róż). Na butelkach jest zwykle zaznaczone, że jest to „Misket Karłowski” albo „Misket Songulare”.
•    Dimiat — z winogron o tej samej nazwie uprawianych w rejonie wybrzeża czarnomorskiego (Szumen, Warna, Burgas, Pomorie, Czirpan). Charakteryzuje je jasnożółta barwa i delikatny smak. Zyskuje na wartości po odleżeniu 3—4 lat.
•    Ewksinogradzkie — wino o specjalnym łagodnym smaku, delikatnym aromacie, barwie złocistej, dostępne prawie wyłącznie w Drużbie lub piwnicy Ewksinogradu — dawnej letniej siedziby carów bułgarskich, bowiem ta „łoza” lubi ziemię w przy pałacowych winnicach.
•    Riesling — wytrawne, koloru jasnozielonego, o przyjemnym odświeżającym smaku; pochodzi z winnic koło Ruse, Warny, Szumen, Targowiszte, Laskowiec.
•    Dunajska Perła — wino o bardzo delikatnym smaku i zapachu, z winogron „fetiaska ałba”.
•    Złatni Piasici — z gatunku „juni błan” wino w kolorze jasnobursztynowym, półwytrawne, przypomina francuskie wina, pochodzi z okolic Warny; zyskuje przy „starzeniu się”.
•    Rkaciteli — białe wino z winogron „rkaciteli”, jasno-żółtawe, o przyjemnym specyficznym zapachu, przypomina wina gruzińskie. Winorośl tę hoduje się w winnicach Warny, Szumen, Targowiszte.
•    Byłgarsko Słynce — wino mieszane.

W białych winach jest 11—12,5% alkoholu i 0—5 g cukru na 1 I.
Do win deserowych o dużej zawartości cukru i alkoholu należą:
•    Sławianka — z winogron „czerwen misket”. Białe wino o wspaniałym smaku, „misketowym” zapachu i dużej zawartości glukozy; przypomina francuskie wino Muskatel.
•    Madara — z soku winogron „gamza” i „dimiat” z rejonów Warny i Szumen; ma ładny herbaciany kolor, smak „słoneczny”, podobne do portugalskiej Madery.
•    Asenowgrad — wysokogatunkowe czerwone wino deserowe (półsłodkie) z winogron odmiany „mawrud”, nagrodzone złotymi medalami w Budapeszcie.
•    Pomorie — jasnoczerwone, dosyć słodkie i mocne (17% alkoholu) z winogron „dimiat” i „misket”.
•    Rubin — deserowe wino czerwone słodkie.

•    Stanimyszka Malaga — przypomina hiszpańską Malagę, wino słodkie, ciężkie, mocne (18—20% alkoholu), produkowane i winogron „mawrud”.
•    Morski Wyłni — białe deserowe wino pochodzące i okolic Burgas.
•    Burgas — ciemnoczerwone wino, podobne w smaku do win Pomorie i Rubin.

Jako dodatek do koktajlów lub aperitifu stosuje się w Bułgarii wina ziołowe, jak Vermouth Varna (czerwone) albo Vinprom i Ciociosan (białe). Zawierają one od 14 do 20% alkoholu, a cukru — zależnie od rodzaju wina — od 30 do 170 g na 1 I.