Degustacja: Strykover Slivovitz 72%

Degustacja: Strykover Slivovitz 72%

Śliwowica Strykowska Premium 72%
Śliwowica Strykowska Premium 72%

Jakiś czas temu, wpadł w moje ręce niezwykły trunek Śliwowica Strykowska 72%. Śliwowica ta wytwarzana jest wedle XVIII wiecznej receptury, przechowywanej w archiwach Gminy Żydowskiej. Jest to jedyna śliwowica na świecie, która posiada certyfikat Koszerny na Pesach, co oznacza najwyższy możliwy standard czystości rytualnej. Aby to otrzymać, zakład produkcyjny jak i linia produkcyjna musiała przejść gruntowną modernizację. Wszystkie elementy którymi przepływa śliwowica w procesie produkcji (kadzie, zbiorniki, dosłownie każda rurka i każdy pojemnik) zostały wymienione na nowe posiadające certyfikat Koszerności lub zostały poddane procesowi koszerowania.  Cała linia produkcyjna została zatwierdzona przez ultra ortodoksyjny sąd rabiniczy w Izraelu. Na każdym elemencie biorącym udział w produkcji jest naklejony specjalny certyfikat koszerności. Cały proces produkcji odbywa się w jednym miejscu, ponieważ, jakby destylacja i butelkowanie odbywały się w innych miejscach, to samochód przeznaczony do przewozu śliwowicy też musiałby być koszerny.

Wszystkie składniki, każdy półprodukt wykorzystywany przy produkcji tego trunku, został dokładnie sprawdzony i zaakceptowany przez sąd rabiniczy pod względem koszerności. Drożdże wykorzystywane w procesie produkcji, sprowadzane są z Antwerpii.

Dokładna receptura nie jest znana. Głównymi składnikami nastawu są śliwki, rodzynki i cukier. Nastaw zaszczepiany jest specjalnymi drożdżami i pozostawiany do fermentacji. Na koniec wędruje na kolumnę rektyfikacyjną, czyli do destylacji.

Śliwowica ma delikatny słomkowy kolor i jest delikatnie oleista, zamieszana w kieliszku łagodnie spływa ze ścianek. Wyczuwamy wyraźne aromaty śliwek i przyjemne, delikatne zapachy fuzlowe (w końcu ma ona smakować jak ta która była wytwarzana wieki wcześniej). Śliwowicy nie pije się całymi kieliszkami, ale się smakuje pomału.  Pierwsze odczucie jest łagodne, wyraźny smak śliwek i destylatu. Im dłużej spływa do żołądka tym bardziej rozgrzewa całe ciało i umysł.

 

Cedyk z Szydłowca powiedział, że śliwowica była darem Bożym

dla narodu żydowskiego, ponieważ zawiera ona w sobie trzy elementy:

* daje radość, przynosi ulgę i pociechę spożywającym;

* częstowanie nią zbliża ludzi;

* daje utrzymanie tym, którzy ją produkują;

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • śliwowica strykowska
  • strykover slivovitz
  • strykover slivovitz premium
  • strykover
  • sliwowica zydowska