Zupy ze szpinaku, cebuli kabaczków

Zupa ze szpinaku  z oliwkami
500 g szpinaku, 3—4 pęczki szczypiorku, 3 łyżki tłuszczu, 2 łyżki ryżu, 15—20 oliwek, 2 jajka, sól, pieprz.
Oczyścić, umyć i drobno pokrajać szpinak i szczypiorek; dusić razem do miękkości w oliwie (oleju, maśle), dodać gorącej wody według uznania. Gdy się zupa zagotuje, dodać sparzony ryż, oliwki, sól i pieprz do smaku. Dogotować zupę i podawać z jajkami ugotowanymi na twardo — jak zupę z pokrzywy.

Zupa cebulowa
4    duże cebule, 1—2 łyżki tłuszczu, t I bulionu z warzyw, 100 g czerstwej bułki, 250 g bryndzy lub ostrego żółtego sera (kaszkawał), sól
Obrane cebule pokrajać w talarki i zasmażyć na lekko złoty kolor w maśle (oliwie, oleju), potem włożyć do garnka i zalać bulionem. Długą bułkę pokrajać w kostkę i z niewielką ilością tłuszczu zrumienić w piekarniku. Zupę cebulową podaje się z grzankami. Jest lepsza, jeżeli zostanie doprawiona do smaku startym na tarce ostrym żółtym serem (kaszkawał) lub rozkruszoną bryndzą (sirene).

Zupa z kabaczków   z serem
500 g kabaczków, 2 łyżki mąki, 3—4 łyżki oliwy (oleju, masła), 250 g twardego ostrego sera (kaszkawał), pęczek naci pietruszki lub koperku, sól

Kabaczki obrać ze skórki, pokrajać w drobną kostkę, włożyć do osolonej wody i gotować 15—20 min. Przygotować jasną zasmażkę z mąki i tłuszczu, zalewając ją gorącą wodą. Zasmażkę wlać na wierzch kabaczków, posypać szklanką grubo utartego sera. Zupę zagotować i odstawić z ognia, dosolić do imaku. Podawać na talerzach lub w wazie, posypaną obficie drobno pokrajaną zieleniną. Ugotowane kabaczki można przetrzeć i podać zupę z przysmażonymi grzankami z chleba.

Zupa z kabaczków  z ptysiowym groszkiem
500 g kabaczków,   3 łyżki  ryżu, 2 łyżki    masła, szklanka    świeżego    mleka,    szklanka śmietany,
2—3 jajka, pół pęczka koperku, pieprz, sól
Obrany ze skórki kabaczek pokrajać w kostkę i gotować do miękkości w osolonej wodzie, do której wcześniej wsypać opłukany ryż. Przed zdjęciem zupy z ognia włożyć masło (oliwę) i drobno posiekany koperek, rozprowadzić mlekiem. Zupę zaprawić jajkami dokładnie rozbitymi ze śmietaną lub zsiadłym mlekiem. Posolić i popieprzyć do smaku. Zupę podaje się z groszkiem ptysiowym.
Dodatek do zupy: zagnieść miękkie ciasto z jajka, pół łyżeczki soli, łyżki wody i mąki w miarę potrzeby. Rozwałkować niezbyt cienko placek, złożyć na pół nie przyciskając obu części. Naparstkiem wycinać krążki ciasta i smażyć we wrzącym tłuszczu (oliwie, oleju) do zrumienienia.