Dzieje amerykańskiej whisky

Dzieje amerykańskiej whisky

Pomimo tego, że ojczyzną whisky są Wyspy Brytyjskie – a przede wszystkim Szkocja i Irlandia – to jednak trunek ten bardzo często kojarzony jest ze Stanami Zjednoczonymi. Opinia ta jest tak powszechnie utarta, że ktoś, kto nie posiada na jego temat żadnej większej wiedzy może nawet myśleć, że to właśnie USA jest ojczyzną tego słynnego alkoholu. Z jednej strony jest to oczywiście nieprawda, ale z drugiej dość trudno jest dziwić się tej opinii – w końcu whisky cieszy się obecnie w Stanach Zjednoczonych ogromną wręcz popularnością, zaś na terenie tego kraju powstało tak wiele różnych jej odmian oraz marek, że należy on obecnie do czołowych jego producentów. Jeżeli zatem ktoś chce rzeczywiście dobrze poznać whisky, to nigdy nie może pominąć jej odmian pochodzących właśnie z Ameryki.

Pojawienie się whisky w Stanach Zjednoczonych było raczej naturalną koleją rzeczy – w końcu kraj ten powstał dzięki licznym imigrantom przybywającym głównie z państwAmerykańska whisky takich jak Szkocja czy Irlandia, którzy praktycznie od razu przywieźli ze sobą zarówno miłość do tego trunku jak i wiele tajemnic związanych z jego wytwarzaniem – cały proces produkcji od przygotowania zacieru poprzez fermentację na specjalnych drożdżach gorzelniczych i na destylacji alkoholowej kończąc. Warto jest jednak zauważyć, że warunki naturalne panujące na kontynencie amerykańskim dość znacznie różnią się od tych na Wyspach Brytyjskich, co wiąże się z trudnościami w dostępie do niektórych rodzajów zbóż, niezbędnych do produkcji whisky. Spowodowało to jednak, że w Stanach Zjednoczonych bardzo szybko powstało wiele zupełnie nowych odmian tego trunku oraz sposobów jego produkcji, zatem obecnie whisky pochodząca z tego kraju jest bardzo charakterystyczna i znacznie różni się od swoich starszych sióstr ze Szkocji czy Irlandii. Swego rodzaju kryzysem dla amerykańskiej whisky był okres prohibicji, jaka została wprowadzona w USA krótko po zakończeniu I wojny światowej i trwała aż do roku 1933. Przez cały ten okres zarówno sama whisky jak i wszystkie inne mocne alkohole były nielegalne na terenie całego kraju, przez co sama produkcja tego trunku znacznie zmalała, a prawdziwa, markowa whisky została zastąpiona przez nielegalne alkohole destylowane w domowych warunkach, które siłą rzeczy musiały odznaczać się o wiele gorszą jakością.

Proces produkcji niektórych z amerykańskich whisky potrafi być bardzo złożony, co doskonale pokazuje, z jak ogromną dbałością o wszystkie szczegóły podchodzi się tutaj do tego trunku – w niektórych przypadkach ogromne znaczenie mają nawet takie rzeczy jak odpowiednie drożdże gorzelnicze czy beczki, w których trunek ma leżakować. Świetnym przykładem jest tutaj słynny Bourbon, pochodzący ze stanu Kentucky i do dziś produkowany właściwie tylko tam. Istnieje cały szereg regulacji prawnych którym ów trunek musi sprostać aby mógł być uznany za prawdziwy Bourbon i sprzedawany pod tą właśnie nazwą. Ciekawostką jest fakt, że przy jego produkcji bardzo często wykorzystywane są drożdże gorzelniane które były już użyte do produkcji poprzedniej partii trunku, co również jest bardzo ważne do uzyskania odpowiedniego smaku.

Śmiało możemy powiedzieć, że amerykańska whisky w absolutnie niczym nie ustępuje tej która pochodzi z Wysp Brytyjskich. Oczywiście, oba te rodzaje trunku znacznie się od siebie różnią i czasami trudno jest je do siebie porównywać, ale z pewnością są one równie ciekawe, i absolutnie każdy prawdziwy koneser powinien je znać. Zresztą, wiele z tych najpopularniejszych producentów whisky, takich jak Jack Daniel`s czy też Jim Bean pochodzą właśnie ze Stanów Zjednoczonych, zatem każdy z nas może bez problemu samemu przekonać się, dlaczego są one tak cenione.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • bimber przepis
  • jak zrobić whisky domowym sposobem
  • whisky domowym sposobem
  • whisky własnej roboty
  • jak zrobić rum domowym sposobem