Akcesoria barmańskie

Akcesoria barmańskie.

Garnier – noże barmańskie do przybrania drinków.

Za pomocą takich noży możemy tworzyć niezapomniane ozdoby do naszych koktajli, pamiętajcie że smak drinka to jedno ale trzeba też zachęcać innych do spróbowania, a czym najłatwiej zachęcić jak nie wyglądem?

Sitko barowe.

Sitko barowe służy do odcedzania z lodu drinków serwowanych straight up, które były przyrządzane w szklanicy bramańskiej lub shakerze dwuczęściowym. Sitko barowe składa się z okrągłej płytki ze sali nierdzewnej mającej otwory otoczonej spiralą(sprężyną).

Shakery.

Jest to kawałek stali nierdzewnej i czasem szakla ale jest jednym z najważniejszych atrybutów barmana. Bez niego niestety nie jesteśmy wstanie zrobić profesjonalnie żadnego koktajlu. w przyrodzie występują trzy rodzaje Shaker bostoński , Cobbler shaker , Shaker francuski. Naczynie pozwala na odpowiednie zmieszanie składników. Ktoś może powiedzieć ze wystarczy wlać składniki i gotowe. Musze się z tym nie zgodzić. Oczywiście występują takie koktajle których nie trzeba shakerować , ale są takie które należny wykonać za pomocą shakera (np. MARGARITA) ma to wpływ na finalny kolor czy tez walory smakowe czy stopień schłodzenia za pomocą kostek lodu we wnętrzu.

W takim razie czym się różnią:

Shaker bostoński składa się z dwóch pojemników jeden wykonany jest z metalu a drugi ze szakla oby dwa przypominają wysoka szklankę \_/. Taka kompilacja stali i szkła pozwala nam kontrolować zawartość we wnętrzu. Oczywiście pod względem objętościowym jest większy od pozostałych.

Shaker francuski To rzadko występująca forma shakera. Wygląda jak cobbler shaker, ale jego górna część nie ma sitka i jest jednoczęściowa.

Cobbler shaker To shaker składający się z 3 części metalowego pojemnika i dwuczęściowej pokrywki. Szczyt pokrywki można zdjąć, aby zobaczyć wbudowane sitko. Po ściągnięciu pokrywki w drugiej części jest sitko co zapobiega przedostaniu się np. pestek z cytryny czy tez kostek lodu co pozwala przelać mieszanie prosto do szkła.

Łyżki barmańskie.

Łyżka barmańska do mieszania koktajli , i jej zawinięta konstrukcja i końcówka w kształcie dysku służy do robienia warstwowych koktajli zapobiega zmieszaniu się składników. Kolejnym typem jest łyżka zakończona widełkami co ułatwia podawanie owoców. Jej kształt i wygląd czyli zwinięta rączka w kształcie spirali pozawala na łatwe i szybkie wlewanie alkoholu ten kształt wykorzystywany jest do robienia twistów z owoców (sprężynka ze skorki cytrusa).