Uwaga na nadmierne spożywanie alkoholu

Uwaga na nadmierne spożywanie alkoholu

Uwaga na nadmierne spożywanie alkoholu. Nie dość, że alkohol jest szkodliwy to jeszcze głupio po nim wyglądamy!

U niektórych ludzi wino białe zawsze powoduje zgagę i podrażnienie żołądka, inni z nas na wino czerwone reagują przyspieszonym biciem serca. Czasem takie reakcje wywołują jedynie określone czerwone lub białe wina – i to nawet po wypiciu tylko jednego kieliszka.

Szczególne problemy sprawia nadmierne lub zbyt szybkie spożywanie alkoholu, gruczoły przerywają produkcję kwasu żołądkowego, a pożywienie, które się znalazło w żołądku, pozostaje niestrawione. Pojawia się uczucie wypełnienia i zmęczenia, podczas gdy alkohol wchłaniany przez żołądek i jelita, trafia do krwiobiegu i tym samym do wątroby, jeżeli wątroba nie jest w stanie dostatecznie szybko rozłożyć dostarczonej ilości alkoholu, pozostaje on we krwi. Ponieważœświetnie rozpuszcza się w wodzie, może błyskawicznie wniknąć do tkanek, oddziałując negatywnie na system nerwowy. Hamuje wydzielanie enzymów, które regulują gospodarkę wodną, białkową i elektrolitową organizmu. W ten sposób na skutek nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi często do osłabienia wydolności krążenia i mdłości.

Spożyty alkohol zatrzymuje się, przynajmniej, na jakiś czas, w żołądku. Ledwo tam dotrze, zaczyna pobudzać produkcję kwasów żołądkowych, które rozkładają tłuszcze i białka, co umożliwia trawienie. Ponieważ w zdrowym żołądku kwasowość soku żołądkowego jest podobna jak w winie (wartość pH pomiędzy 2,8 a 4), nie zaburza ono trawienia, raczej je pobudza. Ale od 45 roku życia zawartość kwasów w sokach żołądkowych powoli spada, dlatego wielu starszych ludzi cierpi na niedokrwistość. Wino pozwala wówczas odtworzyć prawidłowy poziom kwasów w żołądku. Ludzie z nerwicą żołądka albo dolegliwościami dwunastnicy powinni jednak ostrożnie podchodzić do wina – przynajmniej białego. Ze względu na znaczną kwasowość może ono podrażniać błony śluzowe i prowadzić do zgagi oraz bólów żołądka.

Czy można mieć alergię na wino

Natomiast alergie na wino i poszczególne jego składniki są niezmiernie rzadkie. Wysypki albo astma występują w jednostkowych przypadkach, a wymioty nie są reakcją alergiczną, lecz zwykłym skutkiem nadmiaru wypitego wina. Należą one do typowych konsekwencji kaca. Wskutek wymiotów żołądek pozbywa się nie tylko stałego pożywienia, ale i kwasów żołądkowych. Dlatego też odczuwa się znaczną ulgę po dostarczeniu mu porcji kwasu. Właśnie, dlatego śniadanie na kaca złożone z kwaśnych rolmopsów albo kiszonych ogórków urosło do rangi legendy. Szybkość, z jaką organizm rozkłada alkohol, zależy od wielu czynników, między innymi od treści żołądka. Pożywienie bogate w tłuszcze i białka spowalnia wchłanianie alkoholu. Przed upojeniem alkoholowym najskuteczniej chroni ser i mleko. Również ostre potrawy spowalniają przenikanie alkoholu przez ścianki żołądka i jelit. Przy pełnym żołądku okres, w którym alkohol z kieliszka wina przeniknie do krwi, może wynosić jedną do dwóch godzin. Gdy żołądek jest pusty – ok. 40 minut.

Wino jest wysokokaloryczne

Najwięcej kalorii dostarcza w nim alkoholRegularne picie wina może się, więc znacząco przyczynić do nadwagi, a wręcz otyłości. Konsumpcja wina nie musi jednak automatycznie oznaczać tycia. Na przykład, mężczyzną o normalnej wadze ciała albo z niedowagą nie musi przybyć kilogramów, natomiast u osób, które już mają nadwagę, wino ją zwiększa – aldehyd octowy w pewnym sensie hamuje rozkład tłuszczu w tkankach. Dotyczy to jednak alkoholu w ogólności, a nie jedynie wina. Wino poza tym pobudza apetyt i prowokuje do zjadania większej ilości pożywienia. W sumie, więc wzrost lub spadek wagi zależy od tego, jaką przeminę materii ma pijący.

Utratę wody i soli z organizmu na skutek parowania i pocenia się trzeba uzupełnić pijąc dużo płynów. Nie należy jednak pić czystej, bieżącej wody czy wody mineralnej. Lepsze są herbatki i ciepłe zupy, słodycze natomiast pomagają zrównoważyć obniżony poziom cukru we krwi. Nieprzypadkowo cola i słone paluszki to ulubioneœśrodki do szybkiej regeneracji po mdłościach i wymiotach. Zahamować odruch wymiotny i uspokoić żołądek może też kawałek surowego imbiru. Bywa, że dobry efekt daje łagodzenie bólu głowy i mdłości kolejnym kieliszkiem wina lub wódki, jest to jednak niebezpieczne – zwalczanie alkoholu alkoholem to pierwszy krok do nałogu.

Alkohol powoduje tycie

Poniżej wartość energetyczna jednej butelki (0,75 l) i kieliszka (0,2 l) wina, w zależności od zawartości alkoholu:

8vol.%……….325kcal/87kcal
9vol.%……….366kcal/98kcal
10vol.%……..413kcal/110kcal
11vol.%……..450kcal/120kcal
12vol.%……..498kcal/133kcal
13vol.%……..535kcal/143kcal
14vol.%……..578kcal/154kcal
15vol.%……..620kcal/165kcal

Dla wina domowego te wskaźniki mogą być dużo wyższe!

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • nerwica żołądka a alkohol
  • nerwica żołądka alkohol
  • czy z nerwicy zoladka sie tyje
  • co na uczulenie od oparow kwasow zoladkowych
  • nerwica zoladka alkohol
  • nerwica żołądka
  • nerwica zoladka a alkohol
  • nerwica od alkoholu
  • nerwica żołądka i jelit i alkoholizm
  • picie alkoholu kwas