Jak zrobić jabłecznik domowy

Jak zrobić jabłecznik domowy

Jabłecznik, orzeźwiający i musujący napój jabłkowy

W odróżnieniu od win jabłkowych, jabłecznik jest  lekkim napojem winnym, sporządzonym przeważnie bez dodatku cukru i wody oraz fermentowanym na drożdżach dzikich. Doskonale sprawdza się w upalne dni ponieważ  jest napojem orzeźwiającym, podawany schłodzony do temperatury  6-80C. Nie nadaje się tylko do dłuższego leżakowania, należy wypić go w ciągu 6 miesięcy  a  przechowywać w chłodnym pomieszczeniu – w piwnicy.

Jabłecznik, produkowany jest  w naszym kraju od bardzo dawna ze względu nie tylko na dostępność  owoców, ale także nieskomplikowany proces produkcji  bez stosowania szlachetnych drożdży czy pożywki.

Jest oczywiście wiele różnych przepisów ale podstawową cechą dobrego jabłecznika jest  zawartość  bezwodnika węglowego  tzn. im tego gazu jest więcej tym lepszy napój. Dlatego fermentację należy prowadzić  w różnych temperaturach.

Jabłka rozdrabniamy, zawsze ostrzami nierdzewnymi, miażdżymy i poddajemy fermentacji burzliwej w pomieszczeniu o temperaturze 20-250C. Po dwóch – trzech dniach wyciskamy owoce a sok zlewamy ponownie do balonu. Po zakończeniu fermentacji burzliwej,  należy zlać jabłecznik znad osadu do innego , mniejszego balonu i przenieść do chłodnego  pomieszczenia  o temperaturze 8 do 100C , w którym wolno zakończy się fermentacja a następnie nastąpi  klarowanie. Gdy jabłecznik się sklaruje , należy go jak najszybciej ściągnąć do butelek, dobrze zakorkować,  aby jak najmniej utracić gazu i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do czasu konsumpcji. Jeżeli jednak jabłecznik nie chce się sklarować to należy go przefiltrować w niskiej temperaturze a następnie rozlać do butelek.

Inną odmianą napoju winnego na bazie jabłek  jest cydr,  otrzymany z fermentacji na szlachetnych drożdżach: Riesling, Tokaj  czy Aroma Whait z dodatkiem pożywki , cukru i wody. Aby  cydr był smaczny musi być odpowiednio nagazowany, sklarowany oraz schłodzony. Zasady fermentacji i przechowywania  są podobne jak w przypadku jabłecznika.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • przepis na jabecznik
  • jabłecznik alkohol
  • jablecznik alkohol
  • jablecznim alkohol
  • jabłecznik napoj domowy