Zakąski – Sałatki z papryki, pomidorów

Sałatka szopska 5—6 strąków słodkiej papryki „kapija”, 2 strączki czuszki, 2—3 duże pomidory, świeży ogórek, czerwona cebula sałatkowa, pół szklanki oliwy, łyżka octu winnego, pęczek naci pietruszki, 250 g białego sera owczego (solan), sól Papryki i czuszki opiec na płycie lub w piekarniku (ok. 5 min.), obrać ze skórki, oczyścić z nasion i szypułek, pokrajać … Czytaj dalej „Zakąski – Sałatki z papryki, pomidorów”

Sałatka szopska
5—6 strąków słodkiej papryki „kapija”, 2 strączki czuszki, 2—3 duże pomidory, świeży ogórek, czerwona cebula sałatkowa, pół szklanki oliwy, łyżka octu winnego, pęczek naci pietruszki, 250 g białego sera owczego (solan), sól
Papryki i czuszki opiec na płycie lub w piekarniku (ok. 5 min.), obrać ze skórki, oczyścić z nasion i szypułek, pokrajać w poprzek w koła lub paski; obrane pomidory i ogórek pokrajać w drobną kostkę, a cebulę — na cienkie plasterki; lekko osolić, wygnieść ostrożnie ręką, zmieszać z posiekaną nacią pietruszki. Wszystkie warzywa połączyć razem lub układać kolejno na deserowych, porcjowych talerzykach. Przed podaniem polać sosem z oliwy, octu winnego i soli do smaku. Dla zaostrzenia smaku często posypuje się sałatkę z wierzchu grubo utartym białym, ostrym serem owczym (solan), który przechowywany jest w słonej zimnej wodzie; u nas może go zastąpić góralski oszczypek. Sałatkę szopską podaje się jako samodzielną zakąskę do wina.

Sałatka żniwiarska
500 g strąków słodkiej papryki, 2—3 większe pomidory, 1—2 czuszki, duża czerwona cebula,
2    średnie świeże ogórki, 4 łyżki oliwy (oleju), 2    łyżki octu winnego, mały pęczek naci pietruszki,
2    jajka, 100 g ostrego sera owczego (solan), sól
Warzywa umyć, oczyścić; opieczone w piekarniku papryki, sparzone pomidory, cebulę i ogórki obrać ze skórek, pokrajać w plasterki lub w kostkę, ułożyć w salaterce, polać sosem z oliwy, octu winnego i soli. Ugotowane na twardo jajka obrać po wy studzeniu i pokrajać na talarki. Połączone warzywa posypać posiekaną nacią pietruszki, delikatnie wymieszać i udekorować jajkami. Całość posypać utartym grubo na tarce serem. Podawać z pieczywem jako przystawkę do wina.