Alhohole w Bułgarii

Do niezwykle chętnie konsumowanych w Bułgarii przez Polaków win należą tzw. szumiące, czyli musujące. Są to białe wina Perła i Sweżest oraz białe i czerwone Iskra. Wino Iskra produkowane jest w wydaniu wytrawnym, półwytrawnym i słodkim. Niestety, przewożenie bułgarskich „szampanów”, bardzo smacznych i zawierających do 12,5% alkoholu, jest nieco ryzykowne, gdyż mają zwyczaj wybuchać w walizkach pod wpływem niewielkich nawet wstrząsów.
Wyliczenie wszystkich gatunków win dostępnych na stołach tego gościnnego kraju, nie jest możliwe. Prawie każda miejscowość Bułgarii chwali się specyficznym gatunkiem bakchusowego napoju; wystarczy spojrzeć w kartę menu lub na półki w sklepach. Stoją tam butelki Trakii, Bałkanu, Madary, Czausza, Warnenskiego Lata itd. Nazwy win informują, z jakich gatunków winogron powstały, jak np. mawrud, misket, pamid, dimiat, czausz, gamza itd., lub z jakiej miejscowości pochodzą, np. Mełnik, Tyrnowo, Karłowo, Ewksmograd, Warna itd. Bywają nazwy, które świadczą o poczuciu humoru Bułgarów, np. „Monastirsko Szuszukane” („klasztorny szept”), podawane tylko w Monastyrskiej Izbie przy dawnym klasztorze w Drużbie; wino godne spróbowania, ciemnoczerwone, gęstawe, słodkie, mocne, , idzie w nogi”.
Oprócz win, w Bułgarii produkuje się także doskonałe koniaki, z których najpopularniejsza jest Pliska (40% alkoholu). Otrzymuje się ją z przedestylowanych i odleżałych win typu Dimiat, Pamid, Gamza. Obecnie konkuruje z nią jakością i mocą Słynczew Briag produkowany po trzyletniej winnej destylacji w dębowych beczkach oraz od 1967 r. nowy koniak Presław szczycący się aż siedmioma gwiazdkami.
Bardzo popularnym napojem alkoholowym jest w Bułgarii „grozdowa rakija”. Tę wódkę, a właściwie rodzaj bimbru znanego we wszystkich krajach produkujących wino, pędzi się ze sfermentowanych odpadów winogron, a więc z pestek i skórek, z których wyciśnięty już został moszcz winny. Najlepszym gatunkiem tej rakii jest tzw. ewksinogrdzka. Produkuje się tu również rakiję „śliwową” o pięknej bursztynowej barwie, którą otrzymuje się z niebieskich, kiustendiłskich śliwek.
Typowym dla Bułgarii alkoholem jest również „mastika” — anyżówka oraz wódka — „miętówka”, którą pije się tu z lodem jako aperitif.