Nalewki z czarnych porzeczek

Nalewki z czarnych porzeczek.

Nalewka z czarnej porzeczki działa korzystnie na dolegliwości związane z zaburzeniem trawienia. owoce, z których jest zrobiona, są bogatym źródłem witaminy C.

I) Smorodinówka – nalewka z czarnej porzeczki
Składniki:
1 kg dojrzałych owoców
1 l spirytus 70%
syrop (0,5 kg cukru + 0,5 l wody)

Sposób wykonania:
Owoce oczyścić z szypułek i ogonków, umyć i osuszyć. Następnie wrzucić do słoja i zalać spirytusem. Słój postawić w ciepłym miejscu na 4-6 tygodni. Ugotować syrop, przestudzić i wlać do niego uzyskany nalew spirytusowy. Odstawić na tydzień, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać w chłodnym i ciemnym miejscu przez 3-6 miesięcy.

II) Nalewka z czarnej porzeczki

I etap – listówka

Wiosenne młode pędy i listki czarnej porzeczki (zerwane na początku wegetacji), umyć i osuszyć. Wypełnić dwulitrowy słój do 3/4 pojemności, nie uciskając. Zalać wódką 40-50%, tak aby całkowicie przykryła listki. Zakręcony słój przez tydzień trzymać na słońcu, a następnie przez 3 tygodnie w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Zlać nalew, na każdy litr dodać 1 łyżkę stołową soku z cytryny i rozlać do butelek. Postawić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu do jesieni.

Nalewka ma jasnozielony kolor i przyjemny zapach
z akcentem czarnej porzeczki.

II etap – nalewka owocowa

1 kg owoców
0,75 l spirytus 95%
0,75 l listkówki

Owoce zalać uzyskaną wiosną listkówką, dodać spirytus i macerować przez 6 tygodni w ciepłym miejscu. Zlać, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać od 3-6 miesięcy, w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Tak uzyskana nalewka jest całkowicie wytrawna. Aby uzyskać nalewkę słodszą należy, po zlaniu wódki (w I etapie), listki w słoju zasypać 0,5-1,0 kg cukru. Po rozpuszczeniu cukru syrop wlać do osobnej butelki.
Jesienią do syropu wlewamy, uzyskany (w II etapie), nalew owocowy.