Nalewki z czarnych porzeczek

Nalewki z czarnych porzeczek.

Nalewka z czarnej porzeczki działa korzystnie na dolegliwości związane z zaburzeniem trawienia. owoce, z których jest zrobiona, są bogatym źródłem witaminy C.

I) Smorodinówka – nalewka z czarnej porzeczki
Składniki:
1 kg dojrzałych owoców
1 l spirytus 70%
syrop (0,5 kg cukru + 0,5 l wody)

Sposób wykonania:
Owoce oczyścić z szypułek i ogonków, umyć i osuszyć. Następnie wrzucić do słoja i zalać spirytusem. Słój postawić w ciepłym miejscu na 4-6 tygodni. Ugotować syrop, przestudzić i wlać do niego uzyskany nalew spirytusowy. Odstawić na tydzień, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać w chłodnym i ciemnym miejscu przez 3-6 miesięcy.

II) Nalewka z czarnej porzeczki

I etap – listówka

Wiosenne młode pędy i listki czarnej porzeczki (zerwane na początku wegetacji), umyć i osuszyć. Wypełnić dwulitrowy słój do 3/4 pojemności, nie uciskając. Zalać wódką 40-50%, tak aby całkowicie przykryła listki. Zakręcony słój przez tydzień trzymać na słońcu, a następnie przez 3 tygodnie w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Zlać nalew, na każdy litr dodać 1 łyżkę stołową soku z cytryny i rozlać do butelek. Postawić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu do jesieni.

Nalewka ma jasnozielony kolor i przyjemny zapach
z akcentem czarnej porzeczki.

II etap – nalewka owocowa

1 kg owoców
0,75 l spirytus 95%
0,75 l listkówki

Owoce zalać uzyskaną wiosną listkówką, dodać spirytus i macerować przez 6 tygodni w ciepłym miejscu. Zlać, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać od 3-6 miesięcy, w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Tak uzyskana nalewka jest całkowicie wytrawna. Aby uzyskać nalewkę słodszą należy, po zlaniu wódki (w I etapie), listki w słoju zasypać 0,5-1,0 kg cukru. Po rozpuszczeniu cukru syrop wlać do osobnej butelki.
Jesienią do syropu wlewamy, uzyskany (w II etapie), nalew owocowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *