Resweratrol

Resweratrol – jest to niezwykła substancja należąca do związków zwanych przeciwutleniaczami. Obecnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem w świecie nauki a także i sportu. Zostało udowodnione że resweratrol: hamuje powstawanie wolnych rodników, hamuje rozwój komórek nowotworowych, opóźnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwwirusowo. Bum resweratrolowy nastąpił wkrótce po tym, jak w trakcie prac badawczych ustalono, że związek ten silnie (13-krotnie) aktywuje tzw. „enzymy młodości” – sirtuiny – przedłużające o kilkadziesiąt, nawet o 70% czas życia organizmów doświadczalnych i zwierząt laboratoryjnych, w tym blisko spokrewnionych z ludźmi ssaków naczelnych. Świat sportu oszalał na jego punkcie kiedy udowodniono, że resweratrol sprzyja intensywnemu spalaniu tłuszczu, szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej, niezwykle efektywnie wspomaga rozwój wydolności tlenowej, podnosi poziom testosteronu i obniża poziom kortyzolu (kortyzol jest hormonem mającym wpływ na rozpad białek mięśniowych).

Najwięcej resweratrolu zawierają winogrona, głównie ich skórka. Dlatego też, wina czerwone, otrzymywane w drodze fermentacji soku wraz ze skórkami owoców, zawierają więcej resweratrolu, niż wina białe, gdyż podczas produkcji win białych jak i różowych, skórki owoców są wcześniej usuwane.

Z tych właśnie powodów resweratrolowi przypisano rolę sprawcy paradoksu francuskiego, czyli niskiej zapadalności francuzów jak i mieszkańców Morza Śródziemnego na choroby układu krążenia, pomimo wysokiego spożycia tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu – składników pokarmowych o silnych właściwościach pro miażdżycowych.

Przygotowując wina domowe z winogron, również pamiętajmy o tym, aby fermentować je w miazdze. Wtedy więcej resweratrolu znajdzie się w naszych butelkach.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • czy wino z ryzu jest zdrowe