Sangria

Sangria.

Sangria jest napojem alkoholowym, bardzo popularnym w Europie południowej, szczególnie w Hiszpanii. Stamtąd też przywędrował do Polski, przywieziony przez turystów. Ogólna idea tego napoju to połączenie wina, świeżych owoców i innych alkoholi w jednym dużym dzbanku i serwowanie tegoż napoju na zimno w upalne dni.

Jest bardzo wiele przepisów na przygotowanie sangrii, poniżej przedstawiam jeden z nich, sprawdzony:

Wino, niedrogie, 0,5 l merlot + 0,5 l cabernet (można użyć też 1 l wina domowego)

½ szklanki brandy (można też zastosować rum lub koniak)

Świeży sok wyciśnięty z: 2 pomarańczy, 1 cytryny, 1 limonki (nie radzę zastępować świeżego soku z owoców sokiem z kartonu)

Po 5 plasterków owoców: pomarańczy, cytryny, limonki, jabłka (lub innych wedle uznania)

0,5 l wody gazowanej (muszę tu wspomnieć, że zamiast wody gazowanej można użyć innego gazowanego napoju np.: sprite, fanta, tonik – wedle uznania. Ja stosuję zasadę, że im słodsze wino używam – tym mniej słodkie dopełnienie dolewam np.: na winie wytrawnym – dolewam fantę, na winie słodkim – dolewam wodę gazowaną).

Przygotowanie:

1 l wina + 1/2 szklanki alkoholu + sok z owoców = wlewamy do dzbanka i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem dodajemy pokrojone owoce i dolewamy wodę gazowaną (lub inny napój), rozlewamy do szklanek z lodem i gotowe.

Alkohol do dolania do sangrii (rum, koniak, brandy, możemy przygotować z zaprawek do alkoholi, będą to: Light RUM, Jamaica RUM, Cognac lub Cherry Brandy). Zaprawki są do kupienia w wielu sklepach winiarskich, więcej o stosowaniu zaprawek do alkoholi można przeczytać na portalu Destylacja.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • sangria
  • sangria przepis
  • jak zrobić wino sangria
  • jak zrobić sangrię
  • przepis na wino sangria