Wermuty

Wermuty

Gdyby dobrze przyjrzeć się historii wermutu, korzeni tego trunku można byłoby się doszukiwać w starożytnej Grecji. Hipokrates dodawał zioła do win, aby spotęgować ich lecznicze działanie (zresztą chodziło o działanie i ziół, i wina, bo były to substancje uważane za lecznicze). Hipokrates jednak nie tylko nie wzmacniał wina, a wermut to wino wzmacniane, ale nawet je rozcieńczał, zgodnie z panującymi wówczas zwyczajami. Niemniej jednak historia win aromatyzowanych ziołami zaczęła się właśnie wtedy.

Wina wzmacniane to już kwestia dużo, dużo późniejsza, a sam wermut powstał dopiero w XVIII wieku w Turynie. Każdy, kto zna język niemiecki na dość dobrym poziomie, wie, że słowo Wermut oznacza piołun, a z kolei Wermutkażdy, kto zna się na alkoholach, wie, że piołun jest głównym składnikiem absyntu. Jako że niejaki Antonio Benedetto Castello doskonale znał smak absyntu, swoją mieszankę do aromatyzowania win również skojarzył z piołunem (jakkolwiek akurat tego zioła w składzie nie było). Tak narodził się wermut, trunek, który pełnię smaku osiąga tylko wtedy, kiedy zostanie we właściwy sposób przygotowany i podany.

Dobry wermut nie wymaga skomplikowanego przyrządzania. Czyste wino można podawać w kieliszkach koktajlowych z cytryną lub oliwką oraz przeciętną ilością lodu. Wermuty stosuje się również jako podstawowy składnik wielu drinków (Manhattan, Americano, Negroni oraz nieśmiertelne Martini).

Oczywiście sposób podawania zależy od osobistych preferencji oraz typu wermutu. Jak na wino przystało, wyróżnia się odmiany słodkie wytrawne (dry i extra dry). Z ciekawostek warto dodać, że poszczególne gatunki odróżnia się po kolorze butelki i zakrętki: wytrawne to zielona butelka i zakrętka, słodkie białe butelka biała z niebieską zakrętką, a słodkie czerwone butelka zielona i nakrętka barwy czerwonej.

Nawet w naszym domowym hobby winiarskim mamy dostęp do wielu aromatów do win i wódek. Dzięki tym esencją i aromatom alkoholowym możemy przygotować wyśmienite wino w domowym zaciszu.
Dla osób początkujących z tematyką wytwarzania win domowych polecamy doskonałe winopaki.