Zupy z dodatkiem wina

Kuchnia i wino

Ten, kto zadał sobie wiele trudu, aby sporządzić wino z owoców i jagód, zechce nie tylko je pić, lecz wykorzysta je jako szczególnego rodzaju składnik potraw, poprawiający ich smak.

Wybrałem tu kilka potraw, typowych dla regionów uprawy winorośli, oraz takich, które sam wypróbowałem i bardzo lubię. Oczywiście jest to tylko wybór, ale przede wszystkim ma on stanowić inspirację. Przy sporządzaniu dań z dodatkiem wina obowiązuje podstawowa zasada: słodkie i ciężkie wina deserowe (na przykład truskawkowe czy malinowe) nadają się szczególnie jako dodatek do deserów – sufletów, kremów i galaretek. Natomiast wina wytrawne mogą stanowić dodatek do pikantnych zup, sosów czy też marynat. Wszystkie przepisy obliczone są na dwie osoby.

Zupy z dodatkiem wina

Zupa winna z grzankami z białego pieczywa

1/4 litra rosołu
śmietana kremówka
1/8 litra białego wina gronowego
białe pieczywo pokrajane w kostkę
2 żółtka
trochę cynamonu

Rosół zagrzać z winem. 2 żółtka utrzeć ze śmietaną i połączyć z zupą (zupa nie może być zbyt gorąca). Całość ubijać trzepaczką do piany tak długo, aż zupa nabierze konsystencji kremu.
W tym czasie zrobić grzanki z bułki. Zupę przyprawić solą i pieprzem, wyłożyć na talerze i posypać odrobiną cynamonu.

 

Zupa z wina porzeczkowego na słodko

1/2 litra wina porzeczkowego
80 – 100 g cukru
60 g sago
trochę skórki pomarańczowej

Wino zagrzać, dodać cukier i sago, nie gotować! Następnie dodać cynamon i skórkę pomarańczową i poczekać, aż sago się rozpuści. Ewentualnie jeszcze dosłodzić. Podawać na gorąco.

 

Zupa z wina z jabłek albo gruszek

1/2 litra wina z jabłek lub gruszek
2 jaja
80-100 g cukru
cynamon
skórka cytrynowa
masło
woda
białe pieczywo pokrojone w kostkę

Z łyżeczki mąki i odrobiny masła sporządzić zasmażkę i rozprowadzić ją niewielką ilością wody. Dodać jaja, cukier, cynamon i skórkę z cytryny i ubić trzepaczką do piany. Potem dodać wino i zupę ostrożnie zagrzać. Na koniec dodać 1/2 łyżki masła. Zupę podawać z grzankami z białego pieczywa.