Przepis na wino z głogu

Przepis na wino z głogu

Wino z głogu uważane jest za jedne z najlepszych win robionych z owoców dziko rosnących, winem bogatym w witaminę C. Niektórzy uważają, że jest wręcz lepsze od win domowych z dzikiej róży.

Wino domowe z suszonego głogu do 20l fermentatora:2kg suszonego głogu

Owoce głogu, przepis na wino z głogu
Owoce głogu

12l wody

3kg cukru na wino 13-14%

lub

4kg cukru na wino 17-18%

1 cytryna ze skórką pokrojona w kostkę

Enzym: pektolasa lub 5 kropli pektopolu

pożywka

Drożdże:

Na wino słabsze: Enartis Aroma White,

Na wino mocniejsze: Enartis EZferm,

Przygotować syrop z 10 l wody i 2 kg cukru. Suszone owoce zalać lekko przestudzonym ale jeszcze gorącym syropem. Pozostawić do ostygnięcia a następnie przelać do balonu, dodać pektolasę lub pektopol i pozostawić na ok 6 godz.

Następnie dodać do nastawu cytrynę, pożywkę i drożdże(drożdże przygotowane według przepisu na opakowaniu),  cały nastaw  dokładnie wymieszać i  założyć rurkę fermentacyjną.

Po 5 – 6 dniach dodać syrop z 1 l wody i 1 kg cukru.

Po 2 tygodniach moszcz odcedzić, owoce odcisnąć i wyrzucić. Dodać syrop z 1 l wody i 1 kg cukru aby osiągnąć więcej % alkoholu /na wino mocne/.

Jeżeli na dnie balonu zbierze się osad to należy wino ściągnąć najlepiej do mniejszego balonu /wino nie lubi tlenu/ i pozostawić do zakończenia fermentacji.

Pozostaje już tylko wino sklarować/jeśli zachodzi taka konieczność/,”wytrzepać” z dwutlenku węgla, zabezpieczyć przed powtórną fermentacją i rozlać do butelek.

Wino powinno leżakować min 3 – 6 miesięcy.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • wino z głogu przepis
  • przepis na wino z głogu
  • wino z głogu
  • wino z głogu receptura
  • jak zrobić wino z głogu