Wine-Kit VINSOL Krok po Kroku – dzień01

Wine-Kit VINSOL Krok po Kroku – dzień01

Ciekawym sposobem na domowe eksperymenty z winem jest zakup i zrobienie wina z Wine-kitów. W skład takiego zestawu wchodzi skoncentrowany sok winogronowy, drożdże z pożywką, środki do zabezpieczenia i sklarowania wina. Wine-kit to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z winem domowym.

Poniżej przedstawiam krok po kroku proces przygotowania wina z koncentratu VINSOL.

Do przygotowania wina niezbędne jest następujące wyposażenie dodatkowe: pojemnik fermentacyjny lub balon o pojemności 30l, korek, rurka fermentacyjna, rurka do obciągu wina, cukromierz, termometr, butelki o łącznej pojemności 23l, należy również przygotować 4kg cukru na wino lżejsze lub 5 kg cukru na wino mocniejsze.

Przed przystąpieniem do produkcji wina należy dokładnie umyć i wysterylizować fermentator i wszystkie używane przedmioty (np. pirosiarczynem potasu) a następnie wszystko dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Zawczasu należy zaopatrzyć się w cukier 4 lub 5kg, oraz w wodę. Woda do przygotowania wina, powinna być zawsze dobrej jakości, można użyć wody kranowej przegotowanej, wody butelkowanej lub oligoceńskiej. Jak dla mnie, najlepszą wodą do sporządzania trunków (piwa domowego, wina, czy miodu pitnego) jest woda oligoceńska.

Zawsze na kilka godzin przed rozpoczęciem przygotowywania wina nabieram do baniaka 20 litrów świeżej wody oligoceńskiej z miejscowego źródła. Wody oligoceńskiej nigdy nieprzegotowywuję, dodaję ją prosto z „źródła” do wina, nigdy z tym nie miałem żadnych problemów.

Pierwszą czynnością jaka musimy wykonać, jest rozpuszczenie pierwszej partii cukru 4kg w ciepłej wodzie. W tym celu, nalewamy do sporego garnka 3-4l wody i podgrzewamy (staramy się nie gotować). Do gorącej wody, wsypujemy cukier i cały czas mieszamy podgrzewając garnek do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Jak już cukier nam się całkowicie rozpuści, czekamy do jego ostygnięcia (woda z cukrem nie musi być zimna, musi po prostu być letnia/ciepła).

Następnie przelewamy skoncentrowany sok winogronowy do balonu i dolewamy pierwszą porcję wody z cukrem oraz dopełniamy balon naszą wodą oligoceńską do całkowitej objętości 23l. Dopełniając balon wodą, musimy to dobrze przemyśleć jaką ilość wody mamy dolać. Zawsze lepiej jest dolać mniej niż za dużo. Musimy też brać pod uwagę sytuację w której w trakcie fermentacji będziemy dolewać kolejną porcje syropu cukrowego który też nam zwiększy całą objętość nastawu wina.

Osobiście robiąc wino z gotowego Wine-kitu, potrzebną wodę liczę w ten sposób:

  1. Syrop cukrowy przygotowywuję  w garnku 5 litrowym (ok. 2-3 litry wody i 4kg cukru=5l) = 5litrów
  2. Dolewam 13litrów wody oligoceńskiej z baniaka (baniak mam z podziałką) = 13litrów
  3. Druga porcja syropu cukrowego 1-1,5l wody + 1kg cukru (1kg cukru = 0,6l obj.) = ok.1,6-2,1litra

Całość około 20 litrów

Robiąc wino z gotowego zestawu winiarskiego, zawsze zaniżam dodawaną ilość wody względem przepisu, uzyskuję wtedy wina bardziej esencjonalne, pełniejsze i mocniejsze w smaku.

Teraz nadszedł czas na przygotowanie drożdży. Należy do szklanki wlać ok.100ml ciepłej, przegotowanej wody o temp. 25 – 300C i wsypać do niej zawartość torebki z drożdżami, wymieszać i odstawić na ok. 20minut. W gotowych zestawach winiarskich najczęściej mamy drożdże aktywne, które właśnie po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie i odczekaniu kilku minut, zaczynają nam się namnażać.

Drożdże aktywne przygotowanie

Proces ten jest bardzo widoczny i objawia się silnym pienieniem się w szklance. Czasami tak silnym, że musimy uważać by całość nam nie wykipiała ze szklanki.

Dobrze namnożone drożdże przelewamy do balonu z nastawem. Całość należy dobrze wymieszać i na koniec zatkać balon rurką fermentacyjną częściowo wypełnioną wodą. Stawiamy fermentator w miejscu nie narażonym na przeciągi oraz na bezpośrednie padanie promieni słońca, w temperaturze 22-250C. Od tej chwili możemy cieszyć nasze oczy „pracującym” winem. Najprzyjemniej jest oglądać wino w pierwszej fazie burzliwej fermentacji: wydobywające się bąbelki w winie (jak w kieliszku z szampanem), piana na powierzchni wina i zwieńczenie czyli „pykająca” woda w rurce fermentacyjnej – wszystko to świadczy o prawidłowo zapoczątkowanej fermentacji czyli przemianie cukru na alkohol.

Fermentacja burzliwa będzie trwała przez pierwsze 3-5 dni, następnie będzie fermentacja spokojna, a całość zakończy się po 12-16 dniach (w przypadku wine-kitów).

Wine-Kit VINSOL Krok po Kroku – dzień05

Po 4 dniach od rozpoczęcia fermentacji, przychodzi odpowiedni moment na dodanie drugiej porcji cukru do naszego domowego wina.

Syrop cukrowy

W zależności od rodzaju wina jakie chcemy uzyskać, możemy dodać 0,5 – 2 kg cukru. Moje wino nastawiam na lekko półsłodkie – mocne, zatem rozrobiłem 1kg cukru w 1,5l wody. Jest to też dobry moment aby nastawić esencję wermutową, gdyż będę chciał uzyskać lekko wermutowy aromat wina.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • koncentrat do wyrobu wina
  • jak zrobić wino z koncentratu
  • wine kit
  • koncentrat wina
  • koncentrat winny