Wpływ wina na raka prostaty

Wpływ wina na raka prostaty

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez naukowców z Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona wypicie szklanki czerwonego wina dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty o połowę, a ochronne działanie wydaje się być najsilniejsze wobec najbardziej agresywnych postaci tej choroby (źródło bio.com).

Wnioski dr. Janet L. Stanford i jej kolegów z Wydziału Badań nad Zdrowiem Publicznym pojawiły się w internecie w międzynarodowym magazynie poświęconym rakowi.

„Odkryliśmy, że mężczyźni, którzy wypijają 4 lub więcej kieliszków czerwonego wina na tydzień redukują ryzyko raka prostaty o 50%,” Mówi Stanford. „Pośród mężczyzn, którzy konsumują 4 lub więcej czterouncjowych kieliszków wina na tydzień zaobserwowaliśmy ok. 60% mniej przypadków bardziej agresywnych typów raka prostaty. Im bardziej klinicznie agresywny rak, tym silniejszą redukcję ryzyka obserwujemy.”

Stanford i jej współpracownicy nie znaleźli żadnych znaczących skutków – ani pozytywnych ani negatywnych – powiązanych z konsumpcją piwa lub wysokoprocentowych napojów alkoholowych, a także białego wina, co sugeruje, że ten korzystny związek obecny w czerwonym winie nie występuje w innych alkoholach. Związek ten, jak sądzą Stanford i jej współpracownicy, może być antyutleniaczem zwanym resveratrol, który występuje obficie w skórkach czerwonych winogron, a w znacznie mniejszym stopniu w białych winogronach. Ten związek można również znaleźć również w orzeszkach ziemnych i malinach i jest dostępny także jako suplement do diety, którą poleca się aby chronić przed chorobą naczyniową. Związek ten również występuje w domowych winach gronowych.

Badania laboratoryjne pokazują, że resveratrol wpływa na organizm różnymi torami, co jest istotne w zwalczaniu raka np.:

–          jako antyutleniacz, pomaga „wymieść” z ciała niebezpieczne, powodujące raka, wolne rodniki

–          jako czynnik przeciwzapalny, blokuje pewne enzymy które przyczyniają się do rozwoju guza

–          związek ten również redukuje płodność komórek poprzez zmniejszenie podziału komórkowego co mogłoby prowadzić do raka lub nieustannego wzrostu ilości komórek rakowych

–          poprawia również apoptosis, czyli kontrolowaną śmierć komórek, co pomaga pozbyć się komórek rakowych

–          może to również działać jako estrogen, redukując poziomy cyrkulacji hormonów męskich takich jak testosteron, który pobudza wzrost raka prostaty.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • wina domowe a zdrowie
  • czerwone wini
  • czy wino swojskie jest zdrowe
  • wplyw klimatu na raka prostoty