Domowa whisky z suchego ekstraktu słodowego

Przygotowanie domowej whisky z suchego ekstraktu słodowego i glukozy.

Składniki na domową whisky:
2kg suchego, ciemnego ekstraktu słodowego
5,5kg glukozy
Drożdże Coobra Whisky lub inne czyste TURBO

Przykładowy przepis na domową whisky:

 • W dużym garnku podgrzewamy 3-5L wody. Do gotującej się wody wsypujemy glukozę i  dodajemy suchy lub płynny ekstrakt słodowy ciemny (musi być to ekstrakt nienachmielony!), wyłączamyDomowa whisky z suchego ekstraktu słodowego grzanie i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się.
 • Rozpuszczoną glukozę i ekstrakt słodowy przelewamy do plastikowego pojemnika fermentacyjnego 30L i uzupełniamy zimną wodą do 25l całkowitej objętości (warto zaopatrzyć się w plastikowy pojemnik fermentacyjny z podziałką 30l), tak by temperatura nastawu osiągnęła 22-280C. W tym momencie zalecamy dodanie saszetki z węglem aktywnym płynnym który wyeliminuje niepożądane związki aromatyczne powstające podczas fermentacji, aby finalny smak był bardziej delikatny.
 • Do nastawu o temperaturze 22-280C dodajemy całą saszetkę z drożdżami turbo, można zastosować drożdże Coobra Pure SpiritFerm Moskva Style, T Vodka Star, Coobra Whysky. Optymalna temperatura fermentacji to 18-220C, w tej temperaturze fermentacja powinna się zakończyć po około 7 dniach. Niższa temperatura fermentacji ok. 150C będzie bardziej korzystna dla finalnego smaku, jednak czas fermentacji może się wydłużyć nawet dwukrotnie. Nie należy zamykać fermentatora rurką fermentacyjną gdyż fermentacja przebiega burzliwie.
 • Po całkowitym zakończeniu fermentacji zalecamy dokładne sklarowanie nastawu jednym z dwuskładnikowych środków klarujących: SpiritFerm SUPERKLAR lub Fantom KLARMEDEL, aby wszystkie drobiny obumarłych drożdży jak i resztki użytego wcześniej węgla opadły na dno fermentatora. Nastaw należy delikatnie zlać znad zgromadzonego osadu do czystego pojemnika, używając do tego celu specjalnych rurek do zlewania znad osadu.
 • W tym momencie można przystępować do destylacji nastawu. Dla pełnej aromatyczności domowej whisky słodowej zaleca się odbieranie destylatu o mocy 84-88%.
 • Otrzymany destylat należy rozcieńczyć dobrej jakości wodą do mocy 50% dodać kolejną saszetkę płynnego węgla aktywnego i odstawić na 10 dni. Nie należy przepuszczać destylatu przez kolumnę filtracyjną, ani też zwiększać dawki węgla gdyż utracimy zbyt dużo aromatu słodowego. Po tym czasie destylat należy przefiltrować przez bibułę lub sączek filtracyjny w celu usunięcia węgla.
 • Po przefiltrowaniu destylatu należy go rozcieńczyć do mocy 40%, szczelnie zamknąć i odstawić na około 12 miesięcy. Do dojrzewającej whisky należy dodać płatki dębowe amerykańskie średnio opiekane (amerykańskie płatki dębowe dodają do alkoholu więcej posmaków kokosowo-waniliowych niż płatki z dębu francuskiego) w ilości 0,5 do 1,5g/1L alkoholu.

Niesamowite rezultaty możemy otrzymać poprzez dodanie do naszej whisky

(już po okresie dojrzewania) zaprawki alkoholowe do whisky STRANDS:

SCOTCH, BALLTIMORE, SMOKED WHISKY czy CANADIAN lub IRISH WHISKEY

w ilości 25ml zaprawki na około 1-3L alkoholu.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

 • whisky z bimbru
 • węgiel aktywny
 • whisky z bimbru przepis
 • jak zrobic slod
 • jak zrobić jacka danielsa