Lutenica

Lutenica I

5 kg pomidorów, 10 kg słodkiej czerwonej papryki, 2,5 szklanki oliwy, 500 g orzechów włoskich, 3—4 główki czosnku, sól

Dojrzałe czerwone pomidory umyć, pokrajać na ósemki i gotować ai zmiękną, a wtedy przetrzeć przez sito. Otrzymany masę pomidorową gotować w dalszym ciągu na małym ogniu, aż zgęstnieje na puree. Jędrne czerwone papryki umyć, usunąć gniazdka nasienne, pokrajać w paski i ugotować w słonej wodzie; jeszcze ciepłe przetrzeć przez sito. Zmieszać pomidorowe puree z przetartymi paprykami i oliwą. Masę posolić do smaku (ok. 120 g soli) i gotować, aż zacznie pryskać. Jeszcze gorącą lutenicę wkładać do dokładnie wysuszonych (najlepiej w gorącym piekarniku) małych słoików, a z wierzchu zalać oliwą na 2 palce głębokości. Przy podawaniu przyprawić octem i roztartym czosnkiem do smaku oraz tłuczonymi orzechami. Jest to pospolicie używany dodatek do wszelkiego rodzaju mięs.

Lutenica II
5    kg papryki, 8 średnich bakłażanów, 2 kg czerwonych pomidorów, 2,5 szklanki oliwy, sól
Umyte i osuszone strąki słodkiej czerwonej papryki Upiec w piekarniku, zdjąć skórkę, oczyścić z nasion i szypułek. Bakłażany umyć, obrać i upiec, a potem razem z pomidorami zemleć w maszynce. Połączyć paprykę, bakłażany i pomidory, wymieszać, posolić do smaku i dalej gotować bez przerwy na małym ogniu. Gdy masa zgęstnieje, dodać oliwę r gotować, aż łopatka do mieszania zacznie zostawiać ślad ścieżki na dnie garnka. Jeszcze ciepłą lutenicę wkładać do małych słoików, polać oliwą i szczelnie zamknąć.

Lutenica III
10 kg czerwonych pomidorów, 500 g papryki „szipka”, 2 szklanki oliwy, 3/ 4 szklanki cukru, pęczek koperku, sól
Pomidory rozgotować, przetrzeć przez sito i połączyć i puree z oczyszczonych, ugotowanych i przetartych strąków papryki. Gotować na wolnym ogniu dodając cukier, sól i posiekany koperek. Dalej postępować tak, jak przy zwykłej lutenicy (I).

Pomidory i papryka z farszem
3—4 średnie pomidory, 3—4 szerokie zielone papryki, 4—5 strąków czerwonej papryki, 3—4 średnie cebule, 2 cebule małe, pęczek naci pietruszki, łyżka oliwy, łyżka octu, sól
Umyte, oczyszczone z szypułek i nasion strąki papryki upiec, potem obrać ze skórki. Drobno posiekać mniejsze cebule, upieczone czerwone papryki i nać pietruszki. Całość połączyć i wymieszać przyprawiając oliwą, octem i solą do smaku. Z każdego pomidora odkrajać górną część i ostrożnie łyżeczką wybrać miąższ i pestki tak, by nie uszkodzić ścianek. Przygotowanym farszem napełniać pomidory, posypać posiekaną drobno nacią pietruszki. Szerokie strąki zielonej papryki oczyścić usuwając nasiona, rozciąć wzdłuż do połowy wysokości na 4—5 pasów. Rozcięte części strąków podwinąć na zewnątrz, a w zagłębienia wkładać łyżeczką farsz. Napełniona strąki posypać posiekaną nacią pietruszki i przykryć krążkiem pomidora. Cebule pociąć w plasterki, posolić i rozłożyć cienką warstwą na okrągłym półmisku, posypać posiekaną drobno nacią pietruszki, polać octem i oliwą. Na krążkach cebuli kłaść na przemian faszerowane pomidory i papryki. Zamiast zielonej papryki można wykorzystać ogórki przycięte na wysokość dostosowaną do pomidorów.
Taką sałatkę podaje się do mięs duszonych, smażonych, pieczonych oraz do zakąsek t rusztu. Jest ozdobą stołu, wygląd da barwnie i zachęca do spróbowania.