Przepis na jabłecznik

Przepis na jabłecznik

Jabłka są u nas podstawowym surowcem do wyrobu win owocowych. W przeciwieństwie do win jabłkowych, jabłecznik jest  lekkim napojem winnym, sporządzonym przeważnie bez dodatku cukru i wody oraz fermentowanym na drożdżach dzikich. Świetnie nadaje się na upalne dni ponieważ  jest napojem orzeźwiającym , podawany schłodzony do temperatury  6-80C. Nie nadaje się tylko do dłuższego leżakowania, należy wypić go w ciągu 6 miesięcy  a  przechowywać w chłodnym pomieszczeniu – najlepiej w chłodnej i ciemnej piwnicy.

Do wyrobu jabłecznika najlepiej wybrać  aromatyczne odmiany jabłek, np. Renety lub Antonówki. Owoce muszą być dojrzałe ale zdrowe / nie mogą być nadgniłe/ i nie należ ich obierać, gdyż w skórce  znajdują się substancje aromatyczne, barwniki, garbniki  które pozytywnie wpływają na barwę i smak jabłecznika. Dojrzałe, jesienne jabłka posiadają średnio około 11-12% cukru oraz wystarczającą ilość kwasu aby otrzymać  napój  o zawartości nawet  10% alkoholu. Jednocześnie napój  taki będzie zupełnie naturalnym, zbliżony w swym charakterze do wina gronowego.

Jabłecznik, produkowany jest  w naszym kraju od bardzo dawna ze względu nie tylko na dostępność  owoców, ale także nieskomplikowany proces produkcji  bez stosowania szlachetnych drożdży czy pożywki. Jest oczywiście wiele różnych przepisów ale podstawową cechą dobrego jabłecznika jest  zawartość  bezwodnika węglowego  tzn. im tego gazu jest więcej tym lepszy napój. Dlatego fermentację należy prowadzić  w różnych temperaturach. Jabłka rozdrabniamy, zawsze ostrzami nierdzewnymi, miażdżymy i poddajemy fermentacji burzliwej w pomieszczeniu o temperaturze 20-250C. Po dwóch – trzech dniach wyciskamy owoce a sok zlewamy ponownie do balonu. Po zakończeniu fermentacji burzliwej,  należy zlać jabłecznik znad osadu do innego , mniejszego balonu i przenieść do chłodnego  pomieszczenia  o temperaturze 8 do 100C , w którym wolno zakończy się fermentacja a następnie nastąpi  klarowanie. Gdy jabłecznik się sklaruje , należy go jak najszybciej ściągnąć do butelek, dobrze zakorkować,  aby jak najmniej utracić gazu i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do czasu konsumpcji. Jeżeli jednak jabłecznik nie chce się sklarować to należy go przefiltrować w niskiej temperaturze a następnie rozlać do butelek.

Inną odmianą napoju winnego na bazie jabłek  jest cydr,  otrzymany z fermentacji na szlachetnych drożdżach: Riesling, Tokaj  czy Aroma White z dodatkiem pożywki , cukru i wody. Aby  cydr był smaczny musi być odpowiednio nagazowany, sklarowany oraz schłodzony. Zasady fermentacji i przechowywania  są podobne jak w przypadku jabłecznika.

Znaleziono w Google poprzez:

  • przepis na jabłecznik
  • przepis na jablecznik
  • cydr przepis
  • jak zrobic jabłecznik do picia – youtube
  • wino z jablek
  • jabłecznik wino przepis
  • wino jabłecznik przepis