Drinki z Rumem

Rum – napój alkoholowy (wódka) o wysokiej zawartości alkoholu (37 – 81%), w zależności od kraju pochodzenia może być wytwarzany z trzciny cukrowej, skoncentrowanego soku z trzciny

Zaprawki RUM: HansRum – rum niemiecki, LightRum – tradycyjny rum biały, LemonRum – rum cytrynowy, JamaicaRum – ciemny rum aromatyczny.

cukrowej lub z melasy. Nastaw fermentowany jest na szlachetnych drożdżach a następnie destylowany. W większości przypadków rum destylowany jest przy użyciu kolumn rektyfikacyjnych, jednak w niektórych przypadkach proces odbywa się w tradycyjnych miedzianych alembikach. Destylacja w alembikach sprawia, że rum ma pełniejszy smak.

Pochodzenie słowa nie jest do końca znane, są różne hipotezy, według jednych słowo pochodzi od ostatniej sylaby łacińskiego słowa saccharum (cukier), inni twierdzą, że od słowa rummers (tak holenderscy marynarze nazywali szklanki o dużej pojemności), lub od słowa „rumbullion” znaczącego – rebelia.

W XVII wieku rum był masowo produkowany w rejonie Morza Karaibskiego. Było to związane z rozkwitem piractwa – rum bardzo szybko na okrętach zastąpił wodę gdyż podczas długich wypraw, woda szybko się psuła a rum nie. Rosnąca popularność rumu, spowodowała że od 1655 roku na okrętach Royal Navy dzienne racje piwa zastąpiono rumem.

Najbardziej znanym na świecie rumem jest Bacardi. Firma Bacardi została założona w Santiago na Kubie w roku 1862. Facundo Bacardi (włoski handlarz win, założyciel destylarni) był pierwszym, któremu udała się destylacja rumu o wyjątkowym stopniu czystości. Po dziś dzień, najlepiej sprzedającym się rumem jest Light Rum Bacardi.

Rodzaje rumu:

– biały – light rum, lekki i łagodny, czysty, bez domieszek ziół czy przypraw, idealny jako baza do koktajli;

– złoty – rum dojrzewający w beczkach dębowych, bogatszy bukiet i aromat, do picia z lodem;

Zaprawki Cuba Dark Rum (odpowiednik havana club rum) i Razzberry Rum (odpowiednik bacardi razz, czyli rum malinowy).

– ciemny – (inaczej zwany czarnym), mocny wyraźny smak i aromat, często stosowany w kuchni, produkowany ma Jamajce, Haiti, Nikaragui i Gwatemali, dojrzewający w beczkach dębowych;

– aromatyzowany – wzbogacony smak np.: o kokos czy pomarańczę lub zioła, np.: Jamajca Rum

Najpopularniejsze drinki z rumem:

Cuba Libre (Wolna Kuba), historia powstania drinka głosi, że powstał on w czasie konfliktu zbrojnego pomiędzy USA i Hiszpanią w latach 1895-1898. Dwa lata po tej wojnie, która przyniosła niepodległość Kubie, amerykańscy żołnierze w jednym z barów zamówili rum z lodem z dodatkiem Coca-Coli (która od niedawna była już importowana na Kubę), wszyscy radośnie wznieśli toast skandując „ Por Cuba Libre” – Za wolną Kubę! Cuba Libre: 50ml light rumu, 150ml coca-coli, ½ cytryny pokrojonej w kostkę, lód. Należy wsypać do szklanki kostki
lodu, wlać rum i colę, wcisnąć ½ cytryny i wrzucić ją do szklanki (lub ½ cytryny pokroić w kostkę i wrzucić do szklanki).

Mojito – ulubiony drink Ernesta Heminhwaya. Jedna z teorii głosi, że drink powstał wśród niewolników pracujących na kubańskich plantacjach trzciny cukrowej, pijących lokalną okowitę z

Esencja FillUp drinku Mojito. Butelkę uzupełniamy wódką 40% miszamy i gotowe.

rozgniecionymi liśćmi mięty, cytryną i syropem trzcinowym. Mojito – 8 listków mięty pieprzowej, 60ml rumu, 4 plasterki limonki, 1-2 łyżeczki cukru brązowego nierafinowanego, woda gazowana i lód. Mięte, cytrynę i cukier rozgniatamy w wysokiej szklance, następnie dodajemy lód, rum i dopełniamy wodą gazowaną.

Bacardi Light: 30ml Light Rumu, 20ml soku cytrynowego,  1 chlust soku grenadyny, szklankę z lodem dopełnić wodą gazowaną i skórką z cytryny.

Tygrysia Łapa: 40ml Light Rumu, 50ml soku pomarańczowego, 30ml soku cytrynowego, 30ml soku ananasowego, 1 chlust grenadyny, wszystkie składniki wymieszać w shakerze z lodem, następnie przelać do szklanki z kostkami lodu i plasterkiem pomarańczy.

Isle of Pines: 40ml białego rumu, 60ml soku grejpfrutowego, do szklanki wrzucamy kilka kostek lodu, wlewamy składniki i energiczniemieszamy, dodajemy ½ plasterka grejpfruta i podajemy.

Monkey Wrench: 40ml białego rumu + sok ananasowy, wlewamy do szklanki z lodem i podajemy.

Bloody Bacardi Mary: 40ml białego rumu, 10ml soku cytrynowego, 100ml soku pomidorowego + sos Worchestershire, sól, pieprz, tabasco.

Hawaiian Rum: 40ml brązowego rumu (Jamaica Rum), 20ml likieru galliano (esencja likieru HotShot), 80ml soku pomarańczowego

Bacardi Blue: 40ml rumu, 40ml BlaCuracao, 20ml soku cytrynowego, woda gazowana, składniki prócz wody mieszamy w shakerze z lodem, przelewamy do szklanki z kostkami lodu i dopełniamy wodą gazowaną.

Mai Tai: 40ml Jamaica Rum, 20ml Apricot Brandy, 30ml soku pomarańczowego, 20ml soku cytrynowego, składniki należy dobrze wymieszać w shakerze z lodem i przelać do kieliszka z kruszonym lodem, dodać plasterek pomarańczy.

Pancho Villa: 20ml Jamaica Rum, 20ml Cherry Brandy, 20ml Apricot Brandy, 60ml soku ananasowego, składniki należy dobrze wymieszać w shakerze z lodem i przelać do szklanki z

Esencje likierów ApricotBrandy i BlaCuracao, często stosowane przy mieszaniu drinków.

kostkami lodu.

Bacardi Orange: 40ml Jamaica Rum lub Light Rum, lód, sok pomarańczowy do uzupełnienia.

Duży wybór zaprawek w specjalistycznym sklepie winiarskim.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • drinki z bacardi
  • kolumna rektyfikacyjna
  • drinki z rumem
  • rum biały
  • ciemny rum