Jak długo korek może być w butelce?

Jak długo korek może być w butelce?

Czy korki są wieczne?

Często zadawane pytanie przez moich Klientów to, które korki do win kupić, by móc przechowywać wino jak najdłużej? Niestety pytanie nie jest łatwe. Jest jednak jedna zasada która się sprawdza, im korek droższy – tym lepszy, ale czy na pewno taki potrzebujemy?

Korki do win nie są wieczne. Nawet najlepsze winnice, używające korków najlepszych marek, przechowujące wybitne roczniki przez dziesiątki lat, często wymieniają korki w butelkach co 10-15 lat. Korek mimo swojej niesamowitej budowie i wspaniałych właściwościach, nie może służyć wiecznie. Często jest przyczyną poważnych wad wina. Po 10 czy 20 latach leżakowania naszego wina, nawet w idealnych książkowych warunkach, korek zostanie zupełnie nasączony wiem, zaczną powstawać przecieki, a nawet pojawi się pleśń na zewnętrznej części korka. Po 20 latach, niemal każdy korek nadaje się do wyrzucenia. Dla kolekcjonerów roczników, sytuacja taka to poważny problem. Dlatego też wybitne chateaux na całym świecie, oferują kolekcjonerom swoich win usługę przekorkowywania wina. Polega ona na usunięciu starego korka i zakorkowaniu butelki nowym korkiem, w przypadku stwierdzenia ubytku wina z butelki, jest on uzupełniany dojrzałym winem z danego chateaux. Usługa taka, jest przeważnie bezpłatna.
Zdarza się, że wino jest korkowe. Jest to najczęstsza, poważna wada win. Możemy ją wyczuć wąchając świeżo otwarte wino, wyczuwamy wtedy stęchły, gorzkawy zapach. Jest to typowa wada wina, której przyczyną jest korek, a dokładniej pewien gatunek grzybów pleśniowych, który potrafi się zagnieździć wewnątrz korka. Omawiany grzyb pleśniowy obficie występuje w lasach dębów korkowych, z których może być przeniesiony podczas produkcji do pojedynczych korków.

Grzyb pleśniowy korkowy, nie jest jedynym grzybem czy bakterią, którą może zostać zarażony korek. Korek który będzie nieprawidłowo przechowywany w łańcuchu dostaw, w czasie kiedy trafi do finalnego odbiorcy, może zostać zakażony dowolną bakterią, która będzie miała zły wpływ na nasze wino i tak naprawdę nigdy nie będziemy w stanie sprawdzić w którym momencie powstało zakażenie.

Wybierając korki do butelek dla naszego wina domowego, powinniśmy zwrócić uwagę na:

– sklep w którym dokonujemy zakupów, staramy się kupować korki w sprawdzonych sklepach, najczęściej w małych sklepach specjalistycznych, które często posiadają korki z bezpośredniego źródła, od producenta. Nie kupujmy korków w hipermarketach bo nigdy nie będziemy mieli pewności czy korki nie są zleżałe.

– dotykając korek, powinien być sprężysty, spróbujmy go złamać: powinien się delikatnie wygiąć na 1-2mm, ale nie pękać, nie powinna pojawić się żadna rysa w korku, nie powinien trzeszczeć.

– dobre jakościowo korki są często silikonowane, w dotyku można go poznać po gładkości, nie jest chropowaty , jest jakby powleczony delikatną maścią co sprawia że łatwiej się nim korkuje butelki.

– głównym pytaniem na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć wybierając korki, to jak długo chcemy przechowywać wino: do roku – wystarczą aglomerowane korki stożkowe, na 2-3 lata – aglomerowane, na dłużej niż 3-4 lata – korki lite lub warstwowe. Pamiętajmy, że do korkowania wina potrzebujemy korkownicy. Jedynie korki stożkowe nie wymagają korkownicy.

Znaleziono w Google poprzez:

  • stare wino
  • przechowywanie wina
  • korek do wina
  • korki do win
  • wino domowe akcesoria
  • korek wino
  • z czego zrobić korek do wina