Zakąski – Sałatki z ziemniaków, fasoli

Sałatka z ziemniaków z majonezem
1000 g ziemniaków, 2 cebule, pęczek naci pietruszki, pół szklanki oliwy, 2 jajka, sól
Ziemniaki ugotować w łupinach, obrać, pokrajać w grubą kostkę. Cebulę t nać pietruszki drobno posiekać, dodać do ziemniaków. Przygotować majonez z żółtek i oliwy, polać nim ziemniaki, wymieszać.

Sałatka z białej fasoli
250 g    fasoli, średnia cebula, 2  łyżki oliwy,   10 oliwek, pęczek naci pietruszki, sól
Fasolę ugotować, odcedzić, wystudzić, ułożyć w salaterce. Na wierzchu położyć pokrajaną w plastry i rozdzieloną cebulę, posolić, polać oliwą i posypać posiekaną nacią pietruszki, ozdobić oliwkami.

Sałatka paryska
2—3 marchewki, średni seler, burak ćwikłowy, garść zielonej fasolki szparagowej, 3 jajka, 250 g kaszka-wału, puszka konserwy rybnej, majonez, pęczek naci pietruszki, sól
Ugotować oddzielnie marchew, seler, burak, fasolkę szparagową. Można dodać i inne warzywa. Ugotowane warzywa pokrajać w drobną kostkę i wymieszać z rybą z puszki. Całość zalać majonezem. Podawać w salaterce, przybraną pokrajanymi w talarki jajkami ugotowanymi na twardo, kostkami sera i gałązkami naci pietruszki.

Sałatka  sofijska
4    duże strąki papryki pomidorowej lub ciemnoczerwonej podłużnej, 4 pomidory, strączek czuszki,
4    spore cebule (czerwone), 3 łyżki oliwy (oleju), łyżka octu winnego lub sok z cytryny, pół pęczka naci pietruszki, sól
Paprykę umyć, osuszyć i opiec w gorącym piekarniku; przekrajać na pół, wyjąć pestki, zdjąć skórkę i pociąć na 1-centymetrowe paski. Pomidory sparzyć wrzątkiem, zdjąć skórkę, pokrajać w grubą kostkę, a cebule — w drobną kostkę. Czuszkę drobniutko posiekać. Oliwę połączyć z octem lub sokiem z cytryny i solą. W salaterce ułożyć przygotowaną paprykę, pomidory, cebulę i czuszkę, zalać sosem, wymieszać i posypać posiekaną nacią pietruszki. Podawać jako przystawkę z chlebem.