Czerwone wino bezalkoholowe

Czerwone wino bezalkoholowe.

Wpływ czerwonego wina na nasze serce

Naukowcy z American Heart Association przeprowadzili badanie naukowe na grupie mężczyzn z wysokim ryzykiem chorób sercowych, którym codziennie, przez okres 4 tygodni podawali 3 różne napoje:winogrono ciemne czerwone wino, czerwone wino bezalkoholowe i gin. Badacze byli zdziwieni gdy okazało się, że w grupie mężczyzn którym podawano czerwone wino bezalkoholowe, zaobserwowano podwyższenie się poziomu tlenku azotu, który w konsekwencji obniżał skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

W badaniu wzięło udział 67 mężczyzn, z kłopotami sercowymi, którzy w okresie badani stosowali tą samą dietę. Jedyną różnicą był rodzaj zastosowanej codziennej dawki alkoholu:

  • w grupie pijącej regularnie czerwone wino zaobserwowano niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego;
  • w grupie pijącej gin nie zaobserwowano żadnych zmian;
  • w grupie pijącej czerwone wino bezalkoholowe, zmiany były największe, ciśnienie skurczowe krwi zmniejszyło się o około 6mmHg a rozkurczowe o 2mmHg;

Zmniejszenie ciśnienia skurczowego o około 6mmHg i rozkurczowego o około 2mmHg zmniejsza ryzyko chorób serca o 14% a udaru mózgu aż o 20%.

Wino czerwone jak i czerwone wino bezalkoholowe mają równe ilości zbawiennych polifenoli. Naukowcy jednak doszli do wniosku, że alkohol zawarty w winie osłabia jego zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Natomiast polifenole również obecne w winie bezalkoholowym, mają większość zdolność do wpływania na nasz organizm.

Źródło: American Heart Association, 22.01.2013r.