Zakąski – Sałatki z bakłażanów, czosnku

Sałatka z parzonego  czosnku Sałatkę przygotowuje się zwykle w większej ilości, aby wystarczyła na kilka dni. Świeże główki czosnku oczyścić, umyć, pokrajać na kawałki długości 3—4 cm i zalać wrzącą wodą. Odstawić, aby czosnek zmiękł, odcedzić wodę, a potem zalać octem winnym w takiej ilości, aby był pokryty całkowicie, ale nie pływał. Posolić, dodać oliwy. … Czytaj dalej „Zakąski – Sałatki z bakłażanów, czosnku”

Sałatka z parzonego  czosnku

Sałatkę przygotowuje się zwykle w większej ilości, aby wystarczyła na kilka dni. Świeże główki czosnku oczyścić, umyć, pokrajać na kawałki długości 3—4 cm i zalać wrzącą wodą. Odstawić, aby czosnek zmiękł, odcedzić wodę, a potem zalać octem winnym w takiej ilości, aby był pokryty całkowicie, ale nie pływał. Posolić, dodać oliwy. Sałatkę tę podaje się w Bułgarii jako szczególnie ulubioną zakąskę do rakii.

Kawior z bakłażanów i jajek
2    bakłażany, główka czosnku, 4—5 łyżeczek oliwy, 2 jajka, 2 małe pomidory, łyżka octu winnego, pół pęczka naci pietruszki, sól,
Bakłażany upiec, ściągnąć skórkę i zetrzeć na pure; dodać drobno posiekany czosnek, sól do smaku i oliwę. Ugotowane na twardo jajka ostudzić, drobniutko posiekać, dodać do bakłażanów. Masę doprawić octem winnym lub kwaskiem cytrynowym, dokładnie wymieszać, ułożyć w salaterce, dekorując nacią pietruszki i ćwiartkami pomidorów. Podawać jako przystawkę.

Sałatka z bakłażanów

3    bakłażany, 3 pomidory, 5 strąków zielonej papryki, 2 ząbki czosnku, 3/ 4 szklanki oliwy (oleju), pęczek naci pietruszki, sól
Dorodne (niebieskie) bakłażany i zieloną paprykę opiec ze wszystkich stron na blasze lub w piekarniku, szybko obrać, żeby nie sczerniały, oczyścić z nasion i ogonków. Na desce posiekać je drobniutko, dodając obrane ze skórki i pokrajane w kostkę pomidory, roztarty z solą czosnek, posiekaną nać pietruszki i oliwę. Wszystko wymieszać, aby uzyskać formę kawioru, i uformować masę na podłużnym półmisku. Podawać jako przystawkę z chlebem.