Składniki wina mające wpływ na bóle głowy

Składniki wina mające wpływ na bóle głowy

Piękna kobieta pijąca wino.Uważa się, że z powodu bólu głowy cierpi aż 70% Polaków, a około 30% miewa je często. Blisko 15% uskarża się na napady migreny, które znacznie częściej atakują kobiety. Około 75% z nich to mieszkanki dużych miast, w przedziale wiekowym 30–45 lat, z wyższym wykształceniem, zestresowane, zabiegane, oddychające zanieczyszczonym powietrzem.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowali urządzenie, które ma uchronić przed migrenowym bólemgłowy, wywoływanym m.in. przez czerwone wino, także przez wino domowe. Często towarzyszy mu kołatanie serca oraz duszności czy nudności. U części osób po jego spożyciu dochodzi do skoku poziomu adrenaliny i tzw. przełomu nadciśnieniowego.

Chemicy wykorzystali technologię stworzoną przez NASA, która miała umożliwić wykrycie życie na Marsie. Dzięki niej łatwo „wytropić” substancje odpowiadające za wywoływanie przykrych dolegliwości, czyli aminy biogenne, związki które występują w całej gamie dojrzewających (leżakujących), fermentowanych czy marynowanych produktów, np. w serach, winie, wędzonym mięsie, oliwkach, orzechach, czekoladzie.

Mimo faktu, że grono analityków z całego świata nie doszło do porozumienia, które właściwie substancje wywołują migrenowy ból głowy, najczęściej wskazuje się właśnie na aminy, w tym na tyraminę i histaminę. Dlatego też lekarze i dietetycy ostrzegają swoich pacjentów, by wyeliminowali ze swojej diety pokarmy obfitujące w te związki. Naukowcy odkryli, że największe stężenie amin biogennych występuje w czerwonym winie i sake, a najniższe w piwie. Na razie urządzenie bada tylko ciecze

Urządzenie Kalifornijczyków sprawdza się w przypadku osób z nadwrażliwością na poliaminy. Prototyp ma wielkość małej aktówki. Po naniesieniu kropli wina trzeba poczekać 5 minut na wyniki. Naukowcy pracują obecnie nad pomniejszeniem aparatu, tak by uczulone osoby mogły zabierać cyfrowego asystenta ze sobą na przyjęcie czy do restauracji i sprawdzać przed wypiciem wina jego skład.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • ból głowy po winie