Wino domowe z jabłek

Wino domowe z jabłek

Domowe wino jabłkowe – zdrowe i smaczne

Ze wszystkich owoców u nas rosnących, jabłka są najbardziej rozpowszechnionym surowcem do wyrobu win owocowych. Używane są zarówno do produkcji  domowego wina jednoowocowego lub  jako baza do win wieloowocowych.

Najbardziej odpowiednim surowcem do wyrobu domowego wina są jabłka odmian póżnych  jesiennych i zimowych / różne odmiany Renet czy Antonówka/ ,które w porównaniu z odmianami  wczesnymi zawierają więcej kwasów, cukru i ekstraktu i dlatego dają lepszy produkt . Należy wybierać owoce dobrze dojrzałe, zdrowe,  o odpowiedniej kwasowości i średniej wielkości.  Wino z jabłek średniej wielkości jest bardziej aromatyczne niż z dużych owoców ,bowiem procentowa zawartość skórki  w mniejszych owocach jest większa niż w dużych, a w skórce znajduje się najwięcej substancji aromatycznych. Mając to  na uwadze, należy odpowiednio przygotować moszcz, aby odzyskać do wina jak najwięcej aromatów, witamin i mikroelementów  znajdujących się w skórkach jabłek.

Jeżeli do wina wykorzystujemy inne jabłka czy tzw.  spady, należy koniecznie dodać inne owoce np. rajskie jabłuszka , porzeczki, agrest czy rodzynki.

Wybrane na wino domowe jabłka należy dokładnie umyć, wdrążyć i pokroić w drobne kawałki. Zalać syropem cukrowym i dodać enzym Pektopol – Pektoenzym, który ułatwia uwalnianie soku z owoców, następnie całość pozostawiamy pod przykryciem na kilkanaście godzin. Następnie, jeżeli chcemy fermentować na soku, to wyciskamy  dokładnie owoce, sok przelewamy do balona,  dodajemy drożdże i pożywkę i  zakładamy  rurkę fermentacyjną. Jeżeli  zamierzamy prowadzić fermentację w miazdze aby uzyskać jak najwięcej aromatów ze skórek, należy  uzupełnić nastaw  syropem  cukrowym, dodać drożdże i pożywkę ,całość dokładnie wymięszać  i założyć rurkę fermentacyjną. Owoce wyciskamy po zakończeniu fermentacji burzliwej, która trwa  zazwyczaj  około tygodnia.

Fermentacja cicha domowych win jabłkowych trwa zazwyczaj przez około dwa miesiące. W tym czasie należy zwracać uwagę na zbierający się osad na dnie balona,  aby w odpowiednim czasie zlać wino znad osadu i nie dopuścić  do powstania chorób wina.

Jabłka posiadają średnio 0,7% kwasowości /zawartość 7 g kwasów w 1 litrze/ oraz 100 g cukrów w 1 litrze. W celu uzyskania mocniejszego a jednocześnie trwalszego wina należy uzupełnić  nastaw syropem cukrowym.

Przyjmuje się,

że na 10 kg jabłek należy dodać syrop  przygotowany z 2,5l wody i 2 kg cukru,

otrzymamy wino o zawartości alkoholu  ok. 16%.

Zalecane użycie enzymów pektolitycznych.

Polecane drożdże winiarskie: Tokay, Aroma White

 

Oczywiście musimy pamiętać, aby wybrać odpowiednie drożdże, które wytrzymają ten poziom alkoholu. Wybieramy drożdże z grupy przeznaczonej do win białych, najlepiej takie, które pozwalają uzyskać pełen aromat użytych owoców i delikatny, świeży smak. Możemy zastosować drożdże Tokay  lub włoskie Aroma White .Wina jabłkowe, szczególnie gdy  są nieco rozcięczone wodą, muszą być dokwaszone kwaskiem cytrynowym, należ również dodać do nich większą ilość pożywki  tzn. 0,4 – 0,5 g  na każdy litr nastawu.

Wino jabłkowe bardzo szybko dojrzewa, ale należy przechowywać go w chłodnym miejscu i nie nadaje się do długoletniego  leżakowania.

 

Poniżej podam kilka przepisów na wina domowe z jabłek. Zawsze zalecam fermentację win jabłkowych w miazdze w pojemniku fermentacyjnym, czyli owoce kroimy na kawałki, zalewamy gorącym syropem cukrowym. Po ostygnięciu dodajemy preparat enzymatyczny, drożdże i pożywkę. Uważam, że fermentacja w miazdze daje lepsze efekty smakowe.

Domowe wino jabłkowe:

15kg jabłek

40g rodzynek

3kg cukru

3L wody

10g pożywki, drożdże winiarskie: Aroma White, Tokay, Stainberger, uniwersalne.

Jabłka rozdrabniamy, kroimy w kostkę, oczywiście usuwamy ogryzki i pestki które mogłyby wprowadzić zbyt dużo cierpkości do naszego domowego wina. Wszystko wsypujemy do fermentatora i zalewamy gorącym syropem cukrowym. Po ostygnięciu do około 25-300C dodajemy środek enzymatyczny, pożywkę i drożdże winne.

Jabłka doskonale nadają się do mieszania z innymi owocami, sprawdzone kombinacje to:

jabłka – agrest

jabłka – porzeczka

jabłka – rodzynki

Znaleziono w Google poprzez:

  • wino z jabłek
  • Wino jabłkowe
  • wino domowe z jabłek
  • wino z jabłek antonówek
  • domowe wino z jabłek
  • przepis na wino z jabłek 2010
  • przepis na wino domowe z jabłek