Drinki z Tequilą

Tequila – rodzaj meksykańskiej wódki, destylat z sfermentowanego soku agawy niebieskiej (należy tu zaznaczyć, że do przygotowania nastawu używa się tylko soku agawy, nie poddaje się

Uprawa Agawy Niebieskiej na plantacji w Meksyku.

fermentacji żadnych części stałych rośliny). W wyniku destylacji otrzymuje się klarowną białą tequilę. Tequila o barwie od żółtej aż do brunatnej otrzymywana jest w rezultacie starzenia w dębowych beczkach. Nazwa alkoholu pochodzi od nazwy miasteczka w którym zaczęto produkcję – Tequila, a pierwszy destylat alkoholowy wyprodukowano na początku XVI wieku. Początkowo nie była popularnym alkoholem, kojarzona była z alkoholem dla biednych.

Dopiero w XIX wieku jej jakość bardzo się poprawiła i zdobyła renomę i popularność, pojawili się również pierwsi licencjonowani producenci. Pierwszym licencjonowanym wytwórcą był Jose Antonio Cuervo, który to zaczął ją destylować już w 1758 roku.

Podczas II Wojny Światowej obserwujemy gwałtowny wzrost produkcji Tequili, wzrosło jej spożycie w USA jako substytutu dla alkoholi europejskich które stały się trudno dostępne. Kolejny bum nastąpił w latach 60 po olimpiadzie w Meksyku i dalszy wzrost popularności w latach 80 wraz z rozwojem turystyki.

W 1977 roku Meksyk podpisał międzynarodowe porozumienia gwarantujące mu wyłączność na produkcję Tequili.

Popularne drinki z Tequilą to:

Jednym z najczęstszych sposobów picia Tequili jest z solą i cytryną. Nalewamy Tequilę do kieliszka typu shot, sypiemy szczyptę soli na zewnętrzną cześć dłoni i szykujemy kawałek cytryny, następnie zlizujemy sól z dłoni, wypijamy tequilę na raz i zagryzamy cytryną. Inne podobne połączenia mogą być z lionką czy z cynamonem i pomarańczą.

Margarita truskawkowa– to mój faworyt, przygotowuję ten drink na każdą imprezę domową i jest zawsze rewelacyjny. Do przygotowania drinka potrzebujemy blender, mrożone truskawki

Jedne z najlepszych zaprawek do alkoholu szwedzkiej firmy STRAND. Tequila Gold i Tequila SIlver.

(mogą być świeże, ale drink lepiej smakuje z mrożonych, szczególnie w upalne lato), Tequila gold, cukier brązowy. Truskawki jeżeli są mrożone to albo trzeba je wyjąć z zamrażalnika na 1 godzinę przed robieniem drinka lub wsadzić do mikrofali na 30-40 sekund. Chodzi o to, aby truskawki były lekko miękkie ale zmrożone w środku – tak by blender sobie poradził. Drinka robie zawsze „na oko” więc nie mogę podać szczegółowego przepisu, ale wychodzi super: do pojemnika blendera wrzucam truskawki tak ½ pojemnika, dosypuję 4-6 łyżek cukru brązowego, ¼ szklanki wody, tequilę leję „na oko” i włączam blender na maksymalne obroty. Drink ma gęstą konsystencję, lekko słodkie i zmrożone truskawki, smak tequili – pychota.

Podaję w kieliszkach do Margarity z grubą słomką.

Tequila Sunrise – 40ml Tequili Silver, 30ml soku grenadyny, 100ml soku pomarańczowego – do wysokiej szklanki wrzucamy kostki lodu, wlewamy tequilę i sok z grenadiny, następnie delikatnie dolewamy sok pomarańczowy tak by całość się nie wymieszała (podany drink powinien mieć różne odcienie, zaczynając od dna ciemniejszy i jaśniejszy a górze), jako dekorację zawieszamy plasterek pomarańczy.

Pancho’s Punch – 40ml Amaretto, 40ml Tequili, 40ml soku cytrynowego, 20ml soku grejpfrutowego – wszystkie składniki należy energicznie wymieszać w shakerze z kostkami lodu, podawać w kieliszku koniakowym.

Największy wybór aryginalnych zaprawek w sklepie winiarskim.

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • drinki z tequilą silver
  • drinki tequila
  • drinki z tequilą gold
  • destylator domowy
  • drink tequila truskawki