Alkoholowe destylaty winne

Alkoholowe destylaty winne:

Koniak (Cognac) – (z franc. Cognac – nazwa miejscowości oraz okręgu we Francji) rodzaj alkoholu, najsłynniejszy winiak, którego technologia wytwarzania pozostała niezmienna od praktycznie 300 lat. Zawiera ok. 40-45% alkoholu. Na terenie Unii Europejskiej nazwa „Koniak”, a ściślej „Cognac” zastrzeżona jest wyłącznie dla trunku produkowanego w okolicach miasteczka Cognac, w regionie Charente, we Francji.

Armaniak (Armagnac) – (armaniak) – najstarszy z francuskich winiaków, którego tradycja sięga XIV wieku. Nazwa pochodzi od francuskiego regionu Armagnac w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Armaniak jest produkowany przez destylację białego wina w specjalnym destylatorze i wieloletnie leżakowanie w dębowych beczkach.

Weinbrand – jest to niemiecki winiak, który też powinien spełniać określone wymagania. Tak więc musi on zostać wyprodukowany z owoców określonych gatunków winorośli, co najmniej w 85 % musi być przetworzony w niemieckich gorzelniach i przez minimum pół roku powinien leżakować w dębowych beczkach o pojemności nie większej niż 1000 litrów. Alter Weinbrand (starszy weinbrand) musi leżakować minimum przez rok. Jeśli zawiera 38% obj. lub więcej alkoholu i, podobnie jak koniak, został poddany dwukrotnej destylacji oznacza się go odpowiednim urzędowym numerem i dopuszcza do obrotu jako weinbrand. Podaje się go w temperaturze pokojowej. Jeśli jest nieco chłodniejszy, nie ma to większego znaczenia, gdyż przed wypiciem, a więc po nalaniu do kieliszka, dostatecznie rozgrzeje się ciepłem dłoni do właściwej temperatury.

Brandy – (ang. wypalanka) – angielskie określenie napojów alkoholowych destylowanych z win, głównie gronowych i pod tą nazwą na światowym rynku występuje zdecydowana większość winiaków. Nazwa brandy pochodzi od holenderskiego słowa brandewijn (tak w średniowieczu nazywano palone wino). Brandy może być destylowana również z wina owocowego, wówczas jednak powinna być odpowiednio oznaczona, np. Cherry Brandy – brandy wiśniowa itp. Do najlepszych winiaków należą winiaki hiszpańskie oraz włoski Vecchia Romagna i portugalski Aguardiente. , Metaxa, Pisco, Grappa, Marc