Potrawy na Boże Narodzenie

Potrawy na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Dzieciątko zjawiające w rzeczywistości realnej napełnia wszystkich ludzi uczuciem pokoju i radości. Jest to jedno z rodzinnych świąt, dzięki obyczajowi wigilijnemu, poprzedzającego pierwszy dzień świąt podczas którego wszyscy członkowie rodziny gromadzą się przy wspólnym stole, aby wspólnie spędzić czas i skosztować potraw przygotowywanych na uroczystą wieczerzę z szczególną pieczołowitością. Tradycyjnie w polskich domach przyrządza się dwanaście dań wigilijnych. W różnych regionach naszego kraju są gospodynie gotują różnorodne potrawy. Ze względu na zwyczaj staropolski, w Wigilię nie wolno spożywać mięs, dlatego też na stołach goszczą najczęściej ryby (karp i śledź), kapusta, groch, grzyby, suszone owoce. Składniki te napełniają swym aromatem cały dom, który nabiera dzięki nim wyjątkowego charakteru.

Poza karpiem (smażonym, w galarecie lub po żydowsku) oraz barszczem czerwonym z uszkami zgodnie z wielowiekową tradycją na Wigilię gotuje się kapustę, która choć jałowa, w ten wieczór smakuje najlepiej. Kapuśniak wigilijny jest specjalnością polskiej kuchni. Należy do dań jednogarnkowych, dlatego jest łatwy w przygotowaniu:

Dzień wcześniej przygotowujemy grzybki suszone, które zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na noc. Kiszoną kapustę odciskamy z soku, zalewamy wodą i gotujemy. Do tego dodajemy poszatkowaną główkę kapusty, pokrojoną marchewkę, cebulę i grzybki w zalewie. Osobno gotujemy groch czerwony. Całość doprawiamy kostką rosołową lub vegetą. Gotujemy pod przykryciem ok. 2,5 godziny. Na końcu mieszamy z grochem i gotowe.

Równie proste w przygotowaniu jest inne danie wigilijne: kasza ze śliwami. Kaszę jęczmienną zalewamy czterema szklankami wody, gotujemy ok. pół godziny. Do średnio miękkiej kaszy dodajemy suszone śliwki, jabłka, gruszki, rodzynki. Całość gotujemy do momentu, aż kasza całkowicie zmięknie i zabarwi się na lekko siny kolor. Doprawiamy szczyptą soli oraz cukrem, sokiem z cytryny. Kaszę można jeść na słodko z mlekiem.

W wielu regionach Polski na Wigilię przygotowuje się kutię. Sporządza się ją z pszenicy, którą gotujemy w wodzie na niewielkim ogniu oraz makiem łączonym z bakaliami (rodzynkami, orzechami włoskimi, migdałami, figami, daktylami) oraz osłodzoną miodem. Jest to pyszne, słodkie danie, które smakuje wszystkim. Kutię można łączyć z makaronem.