Okoń po chińsku

Dorodne okonie należą do rzadkości. Są marzeniem zarówno wędkarzy, jak i smakoszy. Wielu znawców uważa wręcz, że okonie mają najsmaczniejsze mięso. W tym miesiącu proponujemy przepis z kuchni chińskiej. Składniki (dla 4-5 osób) 2 okonie po 1 kg 2 łyżeczki imbiru 1 czerwona papryka 6 suszonych śliwek 4 łyżki, grzybów 1 łyżeczka cukru i oleju … Czytaj dalej „Okoń po chińsku”

Dorodne okonie należą do rzadkości. Są marzeniem zarówno wędkarzy, jak i smakoszy. Wielu znawców uważa wręcz, że okonie mają najsmaczniejsze mięso. W tym miesiącu proponujemy przepis z kuchni chińskiej.

Składniki (dla 4-5 osób)
2 okonie po 1 kg
2 łyżeczki imbiru
1 czerwona papryka
6 suszonych śliwek
4 łyżki, grzybów
1 łyżeczka cukru i oleju
masło
sól, pieprz
sos słodko-kwaśny

Przyrządzanie:
Okonie oskrobać i wyciąć im skrzela. Dokładnie opłukać ze śluzu, najlepiej w soli, osuszyć ściereczką. Na każdą rybę przygotować duży kawałek folii aluminiowej i posmarować ją masłem. Ryby doprawić solą i pieprzem, ułożyć na folii.
Obłożyć ryby pociętą w paski papryką, grzybami, śliwkami i posmarować masłem.
Ryby należy dokładnie owinąć folią, uważając, aby kolce płetwy grzbietowej nie przedziurawiły folii. Zawinięte ryby ułożyć na płaskiej formie do pieczenia. Ryby zalać wodą do wysokości 1 centymetra. Piec około 50 minut w temperaturze 200 stopni. Gorące okonie podawać z ryżem i sosem słodko-kwaśnym.