Bourbon Whisky – prosto z USA

Bourbon Whisky – prosto z USA

Historia whisky w USA jest bardzo długa i bogata – napój ten pojawił się na kontynencie amerykańskim praktycznie w chwili przybycia do niego pierwszych osadników z Wysp Brytyjskich, i od tego czasu zadomowił się w nim na dobre. Wystarczy tylko powiedzieć, że z w chwili obecnej na terenie Stanów Zjednoczonych produkuje się sporo odmian whisky, które nie są znane w praktycznie żadnym innym miejscu na świecie, zaś sam ich charakterystyczny smak, aromat oraz kolor sprawiają, że nie da się ich pomylić absolutnie z niczym innym.

Od czego jednak powinien zacząć ktoś, kto chce poznać wszystkie skarby amerykańskiej whisky? Zdecydowanie najlepszą propozycją będzie tutaj Bourbon, jedna z dwóch – obok Tennessee Whisky – najważniejszych oraz najbardziej znanych odmian tego trunku pochodzących z USA.

Podobnie jak i wiele innych rodzajów amerykańskiej whisky, również i Bourbon posiada jeden region USA, który może być uważany za jego ojczyznę – jest nim stan Kentucky, z którego pochodzi zdecydowana większość producentów tego trunku, zaś wielu smakoszy uważa nawet, że Bourbon pochodzący z jakiegokolwiek innego stanu nie ma nawet prawa smakować przynajmniej w połowie tak dobrze, jak ten wyprodukowany właśnie w Kentucky. Historia tego trunku jest przy tym bardzo bogata, i sięga prawdopodobnie aż do XVII wieku, kiedy to sposób jego produkcji został w pierwotnej formie opracowany przez pewnego pastora imieniem Elijah Craig. Warto jest zauważyć, że istnieje całe mnóstwo praw związanych z samym procesem produkcji tego rodzaju whisky, dzięki czemu zawsze zachowuje ona swój charakterystyczny smak i aromat.

Pierwszym warunkiem jaki musi spełniać Bourbon aby mógł zostać w ogóle uznany przez prawdziwych smakoszy jest wykorzystanie przy jego produkcji beczek wykonanych z drewna dębowego. Okres leżakowania w beczkach dębowych jest bardzo różny, w zależności od konkretnej destylarni, ale w każdym przypadku musi wynosić minimum cztery lata. Oprócz tego niezwykle ważne są zarówno same drożdże gorzelnicze (znane specjalistyczne drożdże do zacierów zbożowych) jak i zboże wykorzystane do jego produkcji. Podobnie jak i praktycznie wszystkie inne rodzaje amerykańskich whisky również i Bourbon jest wytwarzany z zupełnie innych rodzajów zbóż i z użyciem innych szczepów gorzelnianych drożdży niż te trunki, które tradycyjnie produkowane były na Wyspach Brytyjskich – spowodowane jest to przede wszystkim zwykłymi trudnościami w dostępie do niektórych surowców na kontynencie amerykańskim. Głównym składnikiem Bourbona jest kukurydza – co prawda tylko w niektórych odmianach stanowi ona większą część mieszanki zbożowej, ale zawartość musi wynosić minimum 51%. Ciekawostką mogą być tutaj również drożdże gorzelniane, jakie są wykorzystywane przy jego produkcji. Bardzo często dodaje się do nich przynajmniej niewielką część drożdży które były użyte już do produkcji poprzedniej partii trunku, co również jest bardzo ważne w uzyskiwaniu charakterystycznego smaku i aromatu.

Proces produkcji Bourbona może się co prawda wydawać dość skomplikowany, ale wszystkie te procedury są po prostu niezbędne do tego, aby powstał z nich napój będący w stanie zadowolić nawet najbardziej wytrawnych smakoszy. Prawdopodobnie najbardziej znaną marką zajmującą się produkcją Bourbona jest słynny Jim Bean, i to właśnie od niej warto jest zacząć swoją przygodę z tą właśnie odmianą whisky. Śmiało możemy powiedzieć, że Bourbon jest jedną ze zdecydowanie najciekawszych odmian tego trunku ze wszystkich pochodzących właśnie ze Stanów, zatem absolutnie każdy smakosz powinien przynajmniej raz go spróbować – zresztą, jego niezwykły smak i aromat sprawiają, że bardzo łatwo można się w nim zakochać!

Znaleziono w Google poprzez frazy:

  • bourbon whisky
  • destylacja whisky
  • whisky rodzaje
  • osadnik destylacja
  • jakie drożdże do burbona
  • amerykanski bourbon rodzaje
  • burbon to odmiana whiskey?
  • bourbon whysky
  • bourbon destylacja
  • znane whisky