Uzyskiwanie soku na zimno

Uzyskiwanie soku na zimno

Niniejsza strona ma się zajmować przede wszystkim uzyskiwaniem soków do wyrobu win, w związku z tym godna polecenia jest tu metoda wyciskania soków na zimno. Są różne możliwości zależnie od ilości owoców.

Maszynka do mięsa z przystawką do wyciskania soków.

Maszynka do mięsa Znajduje się z pewnością w każdym domu. W specjalistycznym sklepie kupuje się mocowaną do niej z przodu przystawkę do wyciskania soków. (Rozmiar podany jest zawsze na górnej części maszynki). Za pomocą tego urządzenia doskonale daje się wyciskać sok ze wszystkich owoców jagodowych. Ślimak w maszynce do mięsa przepycha owoce przez sitko przystawki, gdzie znajduje się .śruba, utrudniająca wydostanie się miazgi. Sok wypływa, a prawie suche wytłoczyny wypychane są na zewnątrz przez niewielki otwór, powstały przez nie do końca dokręconą śrubę. Rozmiar maszynki do mięsa ogranicza maksymalną ilość owoców, z których można wycisnąć sok. Tą metodą można oczywiście wycisnąć sok nawet z cetnara owoców, ale wysiłek i wkład pracy będą wówczas niewspółmiernie duże w stosunku do efektów. Przy ilości powyżej kilku kilogramów owoców godna polecenia jest

Elektryczna sokowirówka

Zakup jest wprawdzie kosztowny, ale zarazem jest to urządzenie bardzo efektywne w działaniu i przede wszystkim praktyczne. Używając sokowirówki należy również liczyć się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną, która nie jest tania. Nie chcę zatrzymywać się dłużej przy opisie tego urządzenia, wszystkie ważniejsze uwagi na jego temat zawiera dołączona do niego instrukcja obsługi. I jeszcze jedno: ani maszynka do mięsa, ani sokowirówka nie nadają się do wszystkich rodzajów owoców. Urządzenia te niezbyt dobrze odciskają sok właśnie z tych owoców, których jest najwięcej, jak jabłka i gruszki. Sitka zapychają się szybko miazgą owocową i prawie nie przepuszczają soku. Podczas pracy trzeba urządzenie co jakiś czas na nowo oczyścić. Sok z winogron, jabłek i gruszek wyciska się najlepiej za pomocą młynka i tłoczni. Jedynie te urządzenia umożliwiają przerobienie w krótkim czasie dużej ilości owoców, a duża siła nacisku pozwala osiągnąć optymalną wydajność.

Nie ma jednak większego sensu kupowanie tych na wpół profesjonalnych urządzeń – nawet niewielkich – dla małego gospodarstwa domowego czy też dla winiarza-amatora, który chce nastawić sok lub wino w ilościach od pięciu do dziesięciu litrów. Zakup taki opłaca się dopiero od „wsadu” mniej więcej 50-100 litrów. Jeśli myślą Państwo o tym, aby zaopatrzyć własną piwnicę w soki i wino na cały rok, to inwestycja taka będzie opłacalna.