Zakąska jest zachętą do wódki

W Bułgarii wszelkiego rodzaju sałatki z warzyw — tak świeżych, jak i konserwowych — stanowią nie tylko dodatek do dań zasadniczych, ale często podawane są samodzielnie, np. jako przekąska do win i wódek („małko meze”). Najczęściej unika się doprawiania sałatek octem, wykorzystując raczej sok z cytryny lub winogron. Smak sałatek, które wymagają octu, łagodzi się … Czytaj dalej „Zakąska jest zachętą do wódki”

W Bułgarii wszelkiego rodzaju sałatki z warzyw — tak świeżych, jak i konserwowych — stanowią nie tylko dodatek do dań zasadniczych, ale często podawane są samodzielnie, np. jako przekąska do win i wódek („małko meze”). Najczęściej unika się doprawiania sałatek octem, wykorzystując raczej sok z cytryny lub winogron. Smak sałatek, które wymagają octu, łagodzi się oliwą (olejem słonecznikowym), przestrzegając zasady skrapiania produktów tuż przed podaniem.

Do sałatek wybiera się warzywa najładniejsze, dojrzałe, zdrowe i świeże, m. in. cebulę białą, fioletową i zieloną, o dużych głowach, dorodny czosnek o główkach niespotykanej u nas wielkości i łagodnym smaku. Najsmaczniejsze są pomidory, które dojrzewają na krzakach. Należy je jeść zawsze obrane ze skórki. Zielone zawierają szkodliwą solaninę — stosuje się je tylko do turszii. Paprykę opieka się na blasze w piekarniku, na piecu węglowym, na rożnie lub na siatce azbestowej położonej na palniku kuchenki gazowej. Aby upiec je równomiernie, należy strąki przewracać co kilka minut, a potem włożyć do garnka i przykryć pokrywką. Po 5 min. zdejmować ostrożnie zewnętrzną skórkę, aby nie uszkodzić papryki.